Łagiewniki: podczas Zlotu Stulecia harcerze będą się modlić przy relikwiach Jana Pawła II
23 sierpnia 2011 | 10:29 | led Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i nabożeństwo przy relikwiach bł. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” – to niektóre z wydarzeń planowanych w ramach jubileuszu Zlotu Stulecia Harcerstwa, który 25 sierpnia rozpocznie się w Krakowie. W wydarzeniu udział weźmie ponad 3 tys. osób. Gościem zlotu ma być prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.
Do Krakowa przyjadą reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" – Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Wydarzenie odbędzie się w Łagiewnikach, gdzie stanie namiotowe miasteczko.
Spotkanie potrwa od czwartku do niedzieli 28 sierpnia. Pierwszego dnia o godz. 19.30 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Mszę św. inaugurująca zlot odprawi kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
„W piątek wieczorem na 'Ognisku stulecia’ spotkają się harcerze wszystkich pokoleń – weterani ruchu i jego najmłodsi uczestnicy. W niedzielę – ostatnim dniu zlotu – ok. 2 tys. harcerzy ze sztandarami swoich drużyn, hufców i chorągwi przemaszeruje spod Barbakanu pod Wawel. Defiladę będą odbierać goście honorowi zlotu, w tym prezydent Komorowski z żoną” – informuje phm. Mariusz Chłopik, szef biura prasowego zlotu stulecia harcerstwa.
Natomiast w niedzielę na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” odbędzie się polowa Msza św. dziękczynna za sto lat istnienia harcerstwa.
Zlotowi towarzyszyły będą koncerty i wystawy.
Harcerstwo w Polsce narodziło się w 1911 roku pod opieką Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Wówczas we Lwowie podjęto decyzję o potrzebie utworzenia skautingu w Polsce, a w maju tego samego roku władze "Sokoła" powołały Naczelną Komendę Skautową i wydano rozkaz o powołaniu trzech pierwszych drużyn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.