Sukces katechez w Madrycie
19 sierpnia 2011 | 11:56 | ts (KAI/KAP) / ms Ⓒ Ⓟ
Wielkim zainteresowaniem uczestników 26. Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie cieszą się katechezy, głoszone przez kardynałów, biskupów i zakonników z całego świata.
Ponad dwa tysiące pielgrzymów słuchało katechezy, wygłoszonej przez kardynała Christopha Schönborna na temat „Zakorzenieni w Chrystusie”. Metropolita Wiednia wyraził uznanie młodym katolikom za ich świadectwo wiary we współczesnych czasach, kiedy „przyznawanie się do swojej wiary już jest dowodem odwagi”. Wśród słuchaczy obecna była m.in. założycielka wspólnoty „Cenacolo”, prowadzącej ośrodki terapeutyczne dla młodzieży uzależnionej, s. Elvira Petrozzi, wraz z gronem jej podopiecznych.
„Ten, kto pragnie poznać Jezusa, musi wyruszyć w drogę” – mówił kard. Schönborn. Podkreślił, że chrześcijanie powinni potrafić informować niechrześcijan o swojej wierze pamiętając przy tym, że chrześcijaństwo, to przede wszystkim świadectwo życia Jezusa. „Chrześcijaństwo to w pierwszym rzędzie nie nauka, lecz osoba” – powiedział przewodniczący episkopatu Austrii i zachęcił młodych, aby często sięgali do katechizmu „YouCat”, który każdy z nich otrzymał w „wyposażeniu pielgrzyma” jako dar od papieża Benedykta XVI. Przekonywał też młodych, że ich spojrzenie na świat będzie się odmieniało, gdy zaczną dostrzegać w nim ślady Stwórcy.
Kard. Schönborn apelował też do młodych słuchaczy, aby rozwijali w sobie cnoty. „O wiele przyjemniej jest mieć do czynienia z ludźmi cnotliwymi, niż z nieczystym sumieniem” – powiedział austriacki hierarcha i zwrócił uwagę, że Światowe Dni Młodzieży są dobrą okazją do trenowania prostych cnót, a „ten, kto zdecyduje się na przyjaźń z Jezusem, decyduje się na coś wielkiego, coś pięknego, ale także będzie musiał walczyć”.
Na zakończenie swojej katechezy metropolita Wiednia przypomniał młodym o potrzebie spowiedzi. „Pragnę wam powiedzieć coś, co w obszarze języka niemieckiego staje się słowem coraz bardziej obcym. Jezus pozostawił nam cudowny dar, dar Wielkiejnocy. My także możemy przeżyć doświadczenie zmartwychwstania. Spowiedź, sakrament pokuty, są cudownym darem, który pomoże nam zmartwychpowstać” – powiedział.
Były też pytania skierowane do kardynała. Zapytany, jak młodzi ludzi mogą żyć wiarą w swoich środowiskach, kard. Schönborn odparł: „ Nie jesteście przecież ostatnimi Mohikanami, nie jesteście wymierającymi jednostkami. Jesteście nosicielami wielkiej nadziei dla świata, którą jest Jezus Chrystus”.
Z wielką owacją zgromadzonych spotkała się reakcja jednego z młodych ludzi, który na koniec spotkania z kard. Schönbornem powiedział, że słowa kaznodziei umocniły go w przekonaniu, że musi się teraz ochrzcić. „Nie byłem dotąd ochrzczony, teraz muszę to zrobić” – powiedział chłopak. „Przez chrzest Jezus żyje w tobie” – odparł mu kard. Schönborn.
Prezydent międzynarodowej Caritas, kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga w swojej katechezie zachęcał młodych słuchaczy, aby zastanowili się, czy sami są już „płomieniem wiary” i czy starają się przekazywać swoją wiarę innym. „Wiara i życie to dwa wielkie dary, jakie otrzymaliśmy od swoich rodziców, a nasi rodzice – od swoich” – powiedział arcybiskup Tegucigalpy w Hondurasie.
Światowe Dni Młodzieży są wezwaniem Chrystusa, mówił kard. Rodiguez Maradiaga. A to, czy ktoś za tym wołaniem pójdzie, czy też nie, zależy od każdego z nas. „Jeśli się otworzymy, przyjdzie do naszego domu i zaprosi na wspólną Eucharystię” – powiedział honduraski hierarcha.
„Daj w swoim życiu szansę Bogu, a zdziwisz się tym, co odkryjesz” – mówił w swojej katechezie bp Franz Lackner z Grazu. Podkreślił, że Kościół jest jak wielka rzeka, której źródłem jest Jezus Chrystus. Jednocześnie – dodał – Kościół potrzebuje „świeżej wody źródlanej”, jaką są młodzi wierni. „Młodzież odmładza Kościół i nadaje mu nowej dynamiki” – powiedział hierarcha, który do niedawna był krajowym duszpasterzem austriackiej młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.