Płock: zakończyła się wizyta Polaków z Syberii
19 sierpnia 2011 | 09:44 | eg Ⓒ Ⓟ
22 młodych Polaków z Syberii, działaczy tamtejszych organizacji polonijnych, gościło w Płocku na zaproszenie Regionalnego Stowarzyszenia Wschód-Zachód. W programie ich pobytu znalazło się zwiedzanie kraju przodków oraz sympozjum poświęcone zsyłkom Polaków na Syberię.
Polacy, którzy przyjechali do Płocka dzięki współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Wschód-Zachód, byli reprezentantami sześciu organizacji polonijnych, działających w Bijsku, Omsku, Górnoałtajsku, Baurnauł m.in. „Orzeł Biały”, „Zdrój”, „Polonez”. W miejscu zamieszkania prowadzą działalność, której celem jest zachowanie pamięci o ojczyźnie rodziców i dziadków.
„Jednym z naszych problemów jest brak nauczycieli języka polskiego – mówił w Płocku Maksym Zajczenko, prezes Stowarzyszenia „Zdrój” w Górnoałtajsku. – Poza tym prowadząc działalność polonijną, nie mamy szans na żadne dofinansowanie. Wszystkie środki na działalność musimy pozyskiwać we własnym zakresie”, przyznawał M. Zajczenko.
W Polsce młodzi Sybiracy spędzili dwa tygodnie. W programie ich wizyty znalazło się zwiedzanie Polski, spotkanie z władzami samorządowymi Płocka i powiatu płockiego, warsztaty nauki polskich pieśni i tańców, które poprowadziła kadra Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W Płocku zwiedzili Muzeum Diecezjalne, katedrę i Muzeum Mazowieckie.
Punktem kulminacyjnym ich pobytu była sesja popularno-naukowa na temat zsyłek Polaków na Syberię w latach 1939-1941. Była to trzecia z kolei sesja, tym razem poświęcona została powrotom do polski. Jej efektem będzie publikacja książkowa.
„Nasi goście prowadzą na Syberii taneczne zespoły ludowe, uczą się języka polskiego, pielęgnują polskie korzenie, choć w wielu rodzinach nacje już się wymieszały. Pobyt w Polsce jest dla nich szansą na naukę języka przodków, a poprzez to kultywowanie pamięci o korzeniach”, komentowała Wirginia Matusiak, prezes Regionalnego Stowarzyszenia „Wschód – Zachód”.
Regionalne Stowarzyszenie Wschód-Zachód pomaga charytatywnie Polakom na Wschodzie. Najwięcej pomocy otrzymują rodziny i osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Po raz pierwszy przyjazd Polaków ze Wschodu do Płocka został zorganizowany w 2005 r. Byli to rodacy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu. Od 2008 r. Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z polonijną organizacją Centrum Narodowe „Orzeł Biały”, która działa w Bijsku na Syberii. Pobyt gości z Syberii współfinansował Senat RP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.