Nowa Słupia: Dymarki Świętokrzyskie
18 sierpnia 2011 | 15:10 | apis Ⓒ Ⓟ
Pokazy hutnictwa starożytnego, walki Celtów, Germanów i wojsk rzymskich, rozniecenie "Świętego Ognia" oraz rekonstrukcję pogańskiego obrządku pogrzebowego będzie można obejrzeć podczas 45. Dymarek Świętokrzyskich, które odbędą się w dniach 20–21 sierpnia w Nowej Słupi u podnóża Świętego Krzyża. Dzisiaj rozpoczęły się, poprzedzające główną imprezę, dwudniowe warsztaty archeologiczne na temat wytopu rudy żelaza.
W sobotę Dymarkom Świętokrzyskim towarzyszyć będzie uroczyste otwarcie Centrum Kulturowo-Archeologicznego, które powstało na bazie dotychczasowego Piecowska. Będzie można na czterohektarowym obszarze zwiedzać m.in.: 9–metrową wieżę, jedyną tego rodzaju w kraju, oraz zbudowaną bez użycia nowoczesnych narzędzi wioskę z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi odtworzonymi na podstawie badań archeologicznych stanowisk kultury przeworskiej wraz z obiektami nawiązującymi do pogranicza Imperium Rzymskiego. Całkowity koszt budowy tego rodzaju parku tematycznego wyniósł 4 miliony zł, którego część pokryła Unia Europejska.
Tradycyjnie wydarzeniem zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie rozbicie pieca na „piecowisku” świętokrzyskim i mazowieckim. Towarzyszyć temu będą wykłady dotyczące starożytnych metod wytopu i ich historii, rozbijania pieców i obkuwania łupki żelaznej.
Będzie także okazja zobaczyć celtyckie i germańskie uzbrojenie, a także rzymskich legionistów w pełnej gotowości bojowej. Odbędą się także inscenizacje, a wśród nich: targ niewolników, walka gladiatorów, inscenizacja ciałopalenia, jako próba rekonstrukcji obrządku pogrzebowego pogańskich ludów zamieszkujących teren ziem polskich w okresie rzymskim.
Dymarki Świętokrzyskie, to wielka impreza plenerowa regionu świętokrzyskiego, która odbywa się od 1967 roku u podnóża Świętego Krzyża. Ma ona na celu popularyzację wiedzy o dawnych technikach otrzymywania żelaza. Jest też okazją do promocji kultury regionu Gór Świętokrzyskich. Organizator – Gmina Nowa Słupia – odwołuje się do bogatych tradycji przeszłości metalurgicznej, duchowej i kulturalnej. Obok zrekonstruowanych starożytnych pieców hutniczych prezentowane są stragany twórców ludowych i ich twórczość muzyczna i literacka.
Na Świętym Krzyżu (Łyścu, Łysej Górze), górującym nad Nową Słupią można odnaleźć ślady kultu pogańskiego, m.in.: wały kultowe, mające formę dwóch łuków otaczających szczyt od strony wschodniej i zachodniej. Otaczały one pogańskie sanktuarium. Przypuszczenia te potwierdzają badania archeologiczne, w trakcie których znaleziono przedmioty sprzed IX wieku, a wiek wału ustalano na okres około VIII w. W czasach starożytnych w miejscowościach u podnóża góry rozwijał się także przemysł metalurgiczny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.