Chęciny: do końca wakacji potrwają franciszkańskie zajęcia dla dzieci
17 sierpnia 2011 | 17:44 | dziar Ⓒ Ⓟ
Atrakcyjne wyjazdy, wyprawy wspinaczkowe, gry i zabawy ruchowe oraz każdego dnia gorący posiłek – tak wyglądają półkolonie w świetlicy „Promyk dnia” przy chęcińskim klasztorze ojców franciszkanów, które potrwają do końca wakacji. Codziennie z zajęć korzysta ok. 40 dzieci.
Świetlica organizuje czas tym, którzy nigdzie nie wyjechali w tym roku. Jest otwarta od 10 do 15.
„Praktycznie te dzieciaki przychodzą także do nas po południu i wieczorem, aby pograć w cymbergaja, ping – ponga, czy obejrzeć film. Młodzież korzysta z naszej siłowni, bilardu, koncertów, czy organizowanych dla niej spotkań” – mówi o. Paweł Chmura, gwardian klasztoru franciszkanów w Chęcinach.
Świetlica proponuje także swoim podopiecznym wycieczki, np. do Krakowa, do okolicznych parków wodnych, czy do miasteczka ruchomych dinozaurów w Zatorze. Koszty organizacyjne zajęć pokrywa Stowarzyszenie „Padre” oraz klasztor, gorące posiłki przygotowywane są przez panie z kuchni „San Damiano” – ośrodka terapeutycznego przy klasztorze. Zajęcia i posiłek są nieodpłatne.
Grupa dzieci ze świetlicy „Promyk dnia” wyjeżdża także z o. Chmurą w najbliższy piątek 19 sierpnia na nadmorski „Słoneczny zlot”, z udziałem przedstawicieli 20 świetlic. „Spotykamy się w Poddąbiu, a hasłem 10 – dniowych zajęć będą tym razem wikingowie i ich zwyczaje ” – wyjaśnia o Paweł Chmura.
Z wakacji franciszkańskich skorzystała także młodzież – kilkunastoosobowa grupa podopiecznych Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano”.
16 osób uczestniczyło w międzynarodowym zlocie społeczności terapeutycznej, który odbył się na przełomie czerwca i lipca na Słowacji. Kilkanaście osób wzięło udział we Franciszkańskich Spotkaniach Młodych w Kalwarii Pacławskiej, które odbyły się w lipcu.
Ośrodek „San Damiano” powstał w 2004 r. z inicjatywy franciszkanów, osób duchownych i świeckich zaangażowanych w pomoc ludziom uzależnionym. Jest prowadzony przez klasztor i wykwalifikowaną kadrę terapeutyczną w budynkach przyklasztornych z XVII w., zaadaptowanych do tego celu. Z terapii korzystają młodzi ludzie z całej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.