Suwerenem jest naród
16 sierpnia 2011 | 11:08 | mag / ms Ⓒ Ⓟ
Państwo jest na usługach narodu, ponieważ to naród jest suwerenny, a nie państwo – podkreślił abp Henryk Hoser w homilii podczas Mszy św. w Radzyminie.
Abp Hoser odprawił Mszę św. na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 roku, z okazji 91. rocznicy Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą.
W homilii abp Hoser mówił, że „nie będzie państw w pełni suwerennych, jeśli narody nie będą suwerenne”, ponieważ, jak zaznaczył, „prawdziwym suwerenem jest naród”. Przykładem tego, zdaniem hierarchy, jest historia Polski. – Naród był suwerenny nawet, gdy państwa nie było. I on o tę pełną suwerenność walczył – mówił arcybiskup.
Przytaczając jednocześnie słowa bł. Jana Pawła II, bp warszawsko-praski dodał, że w 1920 roku zwyciężył naród, jego jedność, determinacja i wola walki. Dlatego – jak podkreślił – nie można narodu zastąpić państwem. – Państwo jest na usługach narodu. Nie można także zamienić narodu na tak zwane społeczeństwo demokratyczne – przypomniał abp Hoser. – To są dwa różne porządki – tłumaczył.
Przypominając przemówienie bł. Jana Pawła II wygłoszone 2 czerwca 1980 roku do UNESCO w Paryżu bp warszawsko-praski podkreślił również, że tym, co kształtuje i podtrzymuje naród jest jego kultura.
Abp Hoser zachęcał także do wyciągnięcia właściwych wniosków z minionych wydarzeń. Poprzednie stulecie było „poligonem walki”, ale obecne czasy nie są wcale łatwiejsze, przynoszą nowe wyzwania – zwrócił uwagę hierarcha. Odwołując się do słów bł. Jana Pawła II wypowiedzianych 20 lat temu podczas Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze abp Hoser zaznaczył, że nasza przyszłość zależy od wyborów dokonywanych dzisiaj, od dzisiejszego zaangażowania chrześcijan.
Po uroczystej Mszy św. odbył Apel Poległych oraz złożono wieńce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.