Abp Hoser odwiedził Kościół Chrystusa Króla na warszawskim Targówku
15 sierpnia 2011 | 12:16 | mag Ⓒ Ⓟ
Dowiedliście, że kościół parafialny jest naszym wspólnym domem – podkreślił abp Henryk Hoser, dziękując wiernym za ich zaangażowanie w ratowanie palącej się 5 sierpnia świątyni na warszawskim Targówku.
W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bp warszawsko-praski nawiedził kościół pw. Chrystusa Króla – wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą w 1920 roku i celebrował tam uroczystą Mszę św.
Na terenie diecezji istnieją trzy tego typu świątynie, a tym co je łączy – to nieustanne trudności w ich wznoszeniu, a następnie wykańczaniu – zauważył w homilii abp Hoser. Zdaniem hierarchy wynikały one nie tylko z uwarunkowań historycznych, ale także z faktu, że są Bożymi dziełami i jako takie już ze swojej natury napotykają liczne przeciwności.
Biskup warszawsko-praski wyjaśniał to opierając się na przykładzie budowania Królestwa Niebieskiego na ludzkiej ziemi. – Ile było porażek, upadków wiary i obyczajów, ile zniszczeń i pożarów – wymieniał hierarcha. "Są lata tłuste i chude, lata urodzaju i klęski – mówił abp Hoser. Ale – dodał – choć przez wieki upadały państwa, królestwa, a nawet cesarstwa, to Kościół Chrystusowy wciąż istnieje, ponieważ moce piekielne Go nie przemogą.
Abp Hoser wyraził także wdzięczności proboszczowi parafii, ks. Marcinowi Wójtowiczowi oraz wiernym za ich zaangażowanie i troskę o świątynię po jej niedawnym pożarze. – Dowiedliście, że kościół parafialny jest naszym wspólnym domem. I choć ten dom się spalił, to jednak będziemy go ratować – zapewnił bp warszawsko-praski.
Zdaniem hierarchy, już widać nadprzyrodzone owoce tego tragicznego wydarzenia. – Otworzyły się nasze serca, otworzyły się nasze ręce i ujawniła się solidarność wszystkich parafian, którzy troszczą się o piękno tego sakralnego miejsca – powiedział abp Hoser, życząc jednocześnie wiernym, aby kościół był dla nich miejscem pociechy, utwierdzenia, odwagi, cierpliwości i wytrwałości.
W minionym tygodniu został wzmocniony i uszczelniony dach nad nawą główną, ze stropu kościoła usunięto około 10 ton pogorzeliska oraz krzyż wieńczący dach nad prezbiterium.
Na ukończeniu jest projekt tymczasowego dachu nad transeptem i prezbiterium, który zabezpieczy tę część kościoła przed deszczem i dalszym zalewaniem kościoła. Zostało też wykonane doraźne oświetlenie prezbiterium i nagłośnienie kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.