Kalwaria Zebrzydowska: pielgrzymi przybywają na odpustowe uroczystości
13 sierpnia 2011 | 19:55 | rk Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się uroczystości kilkudniowego odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej, obchodzona 13 sierpnia, rozpoczyna tradycyjnie święto maryjne u stóp góry Żar. Jak co roku do Kalwarii ściągają od rana rzesze pielgrzymów z całej Polski, a nawet zagranicy.
Dzisiejszej sumie odpustowej przewodniczył kustosz sanktuarium o. Gracjan Kubica OFM. Wieczorem odbyło się modlitewne czuwanie fatimskie w kalwaryjskiej bazylice.
15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium przez cały dzień odbywać się będą Msze i nabożeństwa. Tego dnia szczególna intencja modlitw obejmować ma chorych i cierpiących. 16 sierpnia wierni modlić się będą w Kalwarii za rodziny, 17 sierpnia – za ojczyznę, 18 sierpnia – za Ojca Świętego i Kościół oraz o powołania do służby w Kościele.
19 sierpnia przy „Domku” Matki Bożej odbędą się nieszpory pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Celestyno Migliore. Następnie wyruszy procesja „Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny”. Zakończy ją Msza przy kościele „Grobu” Matki Bożej pod przewodnictwem kard Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.
Sobota, 20 sierpnia, ma być „Dniem młodzieży”. Przed południem na Dróżkach kalwaryjskich odbędzie się Droga Krzyżowa dla młodych, wieczorem zaś na wzgórzu Ukrzyżowania nabożeństwo z udziałem młodzieży i procesja światła, a następnie Msza św. koncelebrowana przez kapłanów wyświęconych w tym roku. Liturgii przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń z Krakowa. Na koniec zaplanowano oratorium o św. Franciszku w wykonaniu młodzieży franciszkańskiej.
Centralne uroczystości odpustowe celebrowane będą w niedzielę, 21 sierpnia. O godz. 6.30 odprawiona zostanie Msza św. przy kościele „Grobu” Matki Bożej, a o godz. 7.30 wyruszy procesja „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”. Mszy św. pontyfikalnej przy ołtarzu polowym o godz. 11.00 przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, natomiast homilię wygłosi metropolita Bukaresztu abp Ioan Robu.
Wieczorem odbędą się nieszpory i procesja z figurą Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej po placu Rajskim.
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela – wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego.
W 1641 r. bernardyni otrzymali obraz Matki Bożej Płaczącej, podarowany przez Stanisława z Brzezia Paszkowskiego. Obraz ten na polecenie biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika przeniesiono z kościoła do zakrystii, gdzie miał pozostawać do czasu wyjaśnienia jego cudownego charakteru. Piętnaście lat później władze kościelne uznały obraz Matki Bożej Płaczącej za łaskami słynący i zezwoliły na jego publiczną cześć i umieszczenie ponownie w kościele głównym. Koronacji obrazu dokonał 15 sierpnia 1887 r. biskup krakowski Albin Dunajewski.
Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy bł. Jana Pawła II. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła przybywał tu ze swoim ojcem z pobliskich Wadowic. Pielgrzymował również jako kapłan i arcybiskup, a także dwukrotnie (w 1979 i 2002 r.) jako papież.
Rocznie przybywa do Kalwarii Zebrzydowskiej ponad milion pielgrzymów z kraju i zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.