Warszawa: poświęcenie konkatedry na Kamionku
12 sierpnia 2011 | 14:00 | mp Ⓒ Ⓟ
W 91. rocznicę Mszy Św. sprawowanej na Kamionku przez ks. Ignacego Skorupkę w przeddzień jego bohaterskiej śmierci, abp Henryk Hoser poświęci kościół konkatedralny Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie na Kamionku. Świątynia została poddana ostatnio generalnej konserwacji.
Parafia we wsi Kamion (dzisiejszy Kamionek) powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Kościół i parafia były pod tym samym tytułem Św. Stanisława Biskupa Męczennika. Cmentarzem grzebalnym powstałej parafii był teren, na którym obecnie stoi kościół kamionkowski łącznie z plebanią, zakreślony obecnym parkanem wokół kościoła. Jest to najstarszy cmentarz praski.
W czasie Wojny Szwedzkiej (1656 r.) Kamion został bardzo zniszczony. Probostwo przeniesiono na Skaryszew. Kościół św. Stanisława nadawał się tylko do rozbiórki. Ostatecznie w roku 1775 został rozebrany. Jedynie na cmentarzu został mały, drewniany kościółek, tzw. cmentarny. Usytuowany był u wejścia obecnego kościoła.
22 lutego 1917 roku reaktywowano parafię na Kamionie. 13 sierpnia 1920 r. ks. Ignacy Skorupka odprawił w małym kościele na Kamionku Mszę św. i na tutejszym cmentarzu spowiadał żołnierzy 236 pułku piechoty, którego był kapelanem. Nazajutrz ginie na polu chwały w Ossowie w przeddzień bitwy będącej wielkim zwycięstwem wojsk polskich nad bolszewickimi.
W 1929 r. wmurowania kamienia węgielnego pod nowy kościół na Kamionku dokonał kardynał Aleksander Kakowski. Kościół otrzymał tytuł Matki Boskiej Zwycięskiej i został zbudowany jako wotum wdzięczności za „Cud nad Wisłą”.
W ołtarzu głównym kościoła jest umieszczony tryptyk pędzla Bronisława Wiśniewskiego z 1935 r. Część centralna tryptyku to Matka Boska Zwycięska, przypominająca „Cud nad Wisłą”. W skrzydle prawym widnieje św. Andrzej Bobola, patron Warszawy i św. Stanisław Kostka. Także arcybiskup Achille Ratti, nuncjusz apostolski podczas Bitwy Warszawskiej a późniejszy papież Pius XI oraz ks. Ignacy Skorupka. W głębi widać Kolegiatę Radzymińską. Warto też zwrócić uwagę na trzy duże obrazy malarza Adama Styki.
Świątynia na Kamionku, a także plebania w czasie II wojny światowej były dwukrotnie bombardowane. Zniszczenia usuwano już w czasie okupacji hitlerowskiej i po wojnie.
Od sierpnia 2009 r. proboszczem parafii jest dziekan dekanatu grochowskiego, ks. prałat Zygmunt Podstawka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.