Rychwałd: modlitwy w intencji beatyfikacji zamordowanych w Peru zakonników
10 sierpnia 2011 | 10:02 | rk Ⓒ Ⓟ
W Rychwałdzie k. Żywca, rodzinnych stronach o. Michała Tomaszka, który razem z innym franciszkaninem – o. Zbigniewem Strzałkowskim, 20 lat temu zostali zamordowani przez terrorystów ze Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru, odprawiono 9 sierpnia Mszę św. i intencji beatyfikacji zakonników. Liturgii w rychwałdzkim sanktuarium przewodniczył o. Jarosław Zachariasz, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów. W kościele modlili się także krewni oraz przyjaciele franciszkańskiego męczennika z Łękawicy.
Po nabożeństwie z sanktuarium wyruszyła specjalna procesja na pobliski cmentarz parafialny. Tu, nieopodal zbiorowego grobowca franciszkanów, znajduje się pamiątkowa płyta nagrobna ze zdjęciem sługi Bożego o. Tomaszka. Jest tu także grudka ziemi zbroczonej krwią, którą z dalekiego Peru 10 lat temu przywiozła nieżyjąca już matka o. Michała.
W sobotę 6 sierpnia Stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów na Żywiecczyźnie uczciło pamięć o męczennikach, pielgrzymując wraz z wiernymi na sumę odpustową do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Cięcinie. Na Matysce w Beskidzie Żywieckim znajduje się kurhan pamięci o wielkich Polakach i bohaterach skrywający również ziemię z grobów zamordowanych w Pariacoto męczenników.
O. Zbigniewa Strzałkowskiego wierni wspominali z kolei w Zawadzie koło Tarnowa w niedzielę 7 sierpnia. We Mszy św. udział wzięły udział m.in. dzieci ze szkoły podstawowej, do której uczęszczał męczennik, a która obecnie nosi jego imię.
Uroczystości ku czci męczenników odbyły się nie tylko w Polsce, ale również w Peru – w miejscu męczeństwa. Poprzedził je dwudniowy kongres w stolicy kraju – Limie. W Pariacoto odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z kościoła parafialnego, gdzie znajdują się groby ojców Zbigniewa i Michała, do miejsca zbrodni, oddalonego o 3 kilometry. 9 sierpnia na placu głównym miasteczka odbyło się uroczyste zawieszenie bandery Polski, Peru i regionu Ancash. Sprawowanej tam Mszy przewodniczył bp Angel Francisco Simon Piorno, ordynariusz diecezji Chimbote, do której należy misja w Pariacoto.
Tymczasem w Pariacoto przyjaciele pomordowanych nakręcili dokumentalny film. Zawiera on wspomnienia i opowieści m.in. Evy, Rumalda czy Any Marii, przeplatane fotografiami sprzed lat.
O. Michał Tomaszek OFM Conv. urodził się 23 września 1960 roku w Łękawicy koło Żywca. W 1975 roku rozpoczął naukę w franciszkańskim Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. W 1980 roku wstąpił do nowicjatu, a 5 lat później złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 23 maja 1987 roku z rąk biskupa Albina Małysiaka. Dwa lata pracował we franciszkańskiej parafii w Pieńsku koło Zgorzelca.
24 lipca 1989 roku wyjechał na placówkę misyjną do Pariacoto w peruwiańskich Andach. Tam zginął wraz ze swym współbratem, o. Zbigniewem Strzałkowskim, rozstrzelany 9 sierpnia 1991 roku przez terrorystów z tzw. Świetlistego Szlaku – Sendero Luminoso.
W 2002 roku zakończył się w Peru, trwający od 1996 roku, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego obu polskich franciszkanów w Peru. Obecnie wszystkie dokumenty są już w Kongregacji do Spraw Kanonizacji w Rzymie. Przygotowany został już dokument zwany „positio”. To obszerna synteza materiałów zebranych podczas procesu beatyfikacyjnego dwóch polskich misjonarzy. Teraz komisje Kongregacji – teologiczna i historyczna – rozpoczną studium zebranej dokumentacji. Jeżeli opinia komisji będzie przychylna, akta sprawy zostają przekazane do komisji kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznają całą sprawę. Jeśli i ich opinia będzie pozytywna, prefekt Kongregacji zwraca się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie Sług Bożych błogosławionymi.
Ojcowie Strzałkowski i Tomaszek nie są jedynymi polskimi misjonarzami zamordowanymi w ostatnich kilkunastu latach. W 1998 roku w Kongu-Brazzaville został zabity ks. Jan Czuba z diecezji tarnowskiej. 15 kwietnia 2001 roku w Jarcewie na Syberii brutalnie pobito, a następnie zamordowano wędrownego kaznodzieję 76-letniego księdza Jana Frąckiewicza. Miesiąc później został zastrzelony w Kamerunie Henryk Dejneka, misjonarz oblat Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.