Służebniczki wielkopolskie wybiorą nową przełożoną generalną
07 sierpnia 2011 | 13:26 | bt Ⓒ Ⓟ
Podczas trwającej kapituły generalnej wielkopolskiej gałęzi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, 7 sierpnia, w 140. rocznicę śmierci założyciela tego zgromadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego, wybrana zostanie nowa przełożona generalna.
Obecnie, w dniach 4-20 sierpnia, w Domu Generalnym wielkopolskiej gałęzi zgromadzenia sióstr służebniczek w Luboniu-Żabikowie odbywa się kapituła generalna, której temat brzmi: „Służebniczka Maryi kształtowana przez Słowo Boże i wierność – ikoną Chrystusa”.
„Ten temat jest dla każdej z nas zaproszeniem i zarazem zobowiązaniem, aby pozwolić «napisać się» Chrystusowi tak, jak to zrobił m.in. nasz założyciel bł. Edmund Bojanowski” – przekonuje w rozmowie z KAI s. Maria Witolda Warzecha z Lubonia-Żabikowa.
Siostra służebniczka wyjaśnia jednocześnie, że kapituła generalna, do której zgromadzenie przygotowywało się m.in. poprzez posty i modlitwy od ponad roku, jest czasem wspólnej modlitwy sióstr, słuchania Słowa Bożego oraz rozeznawania działania i wymagań Ducha Świętego. „To również okazja do nawrócenia się dla każdej z nas oraz do odkrycia na nowo charyzmatu wspólnoty i tego, czego w obecnych czasach oczekuje od nas Bóg i Kościół” – podkreśla s. Witolda dodając, że siostry starają się również odpowiedzieć na pytanie czy i w jaki sposób one same, jak i całe zgromadzenie, objawiają dzisiejszemu światu Chrystusa.
Bardzo ważnym momentem w czasie Kapituły będą także wybory nowej przełożonej generalnej zgromadzenia. Odbędą się one dzisiaj, w 140. rocznicę narodzin dla nieba założyciela zgromadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego.
Siostry służebniczki pozostają wierne przesłaniu, jakie pozostawił im ich założyciel: „Pracuj duszą miłując Boga nade wszystko. Pracuj sercem ćwicząc się w miłości bliźniego. Pracuj myślą trzymając ją nieoderwaną od Krzyża Chrystusowego. Pracuj rękami służąc ubogim i chorym, jakbyś samemu Chrystusowi służyła”.
Obecnie istnieją cztery gałęzie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Ten podział rozpoczął się już za życia założyciela i był spowodowany sytuacją polityczną Polski znajdującej się pod zaborami sąsiednich mocarstw. Siostry bowiem zakładały swoje domu i ochronki tam, gdzie była taka potrzeba i możliwość. Z czasem te placówki, które znajdowały się w innych zaborach, traciły możliwość współpracy z macierzystymi domami w Wielkopolsce. Aby uratować prowadzone przez nie dzieła przed likwidacją, bł. Edmund Bojanowski zgadzał się na ich autonomię.
W ten sposób oprócz sióstr służebniczek wielkopolskich z domem generalnym znajdującym się obecnie w Luboniu-Żabikowie pod Poznaniem (archidiecezja poznańska) powstały służebniczki starowiejskie z domem generalnym w Starej Wsi koło Krosna (archidiecezja przemyska), służebniczki śląskie z domem generalnym we Wrocławiu (archidiecezja wrocławska) oraz służebniczki dębickie z domem generalnym w Dębicy (diecezja tarnowska). Od 1991 r. wszystkie gałęzie zgromadzenia tworzą Federację zatwierdzoną przez Stolicę Apostolską.
Siostry służebniczki pracują wśród dzieci i młodzieży prowadząc ochronki i przedszkola, gdzie stosują specjalnie opracowaną metodę wychowawczą bł. Edmunda. Angażują się też w katechezę oraz w różnorodne formy pracy duszpasterskiej, m.in. w szkolne koła Caritas, grupy Dzieci Maryi, wspólnoty różańcowe, schole. Posługują też wśród osób chorych i starszych.
Przy domach służebniczek tworzone są też stowarzyszenia dla świeckich osób dorosłych, które chcą wzrastać w duchu edmundowym, m.in. Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego, Braterstwa bł. Edmunda, Przymierze Rodzin czy Grupa Modlitewna Magnificat.
Obecnie wielkopolska gałąź zgromadzenia podzielona jest na trzy prowincje: pleszewską, warszawską i brazylijską. Posiada ona również swoje domy m.in. na Białorusi, w Kazachstanie we Włoszech czy w Szwecji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.