Kielce: wyruszył 46. Marsz Szlakiem I Kampanii Kadrowej, kończony w Kielcach
06 sierpnia 2011 | 10:42 | dziar Ⓒ Ⓟ
Z krakowskich Oleandrów ok. 400 osób wyruszyło dzisiaj w 46. Marszu Szlakiem I Kampanii Kadrowej, który do Kielc – celu wędrówki – dotrze w czwartek 12 sierpnia.
Patronat nad imprezą objęła Pani Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie – śp. Ryszarda Kaczorowskiego. Pani Prezydentowa przyjedzie 12 sierpnia do Kielc.
Jan Józef Kasprzyk, komendant marszu od 12 lat przypomina, że śp. Ryszard Kaczorowski patronował imprezie aż do tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej, dlatego ubiegłoroczny marsz był dedykowany ofiarom tej katastrofy, spośród których 22 były związane z ideą lub organizacją „kadrówki”.
Już wczoraj w Krakowie przygotowano szereg uroczystości poprzedzających wymarsz, m.in. przemarsze ulicami miasta, Msza św. na Wawelu przy grobach Józefa Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego oraz koncert pieśni legionowych.
Po wyjściu z Oleandrów uczestnicy idą przez województwo małopolskie i świętokrzyskie, głównie w obrębie diecezji kieleckiej przez: Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny, Chęciny, Szewce i Bolechowice.
W marszu tradycyjnie idzie młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie szkół noszących imię Piłsudskiego, żołnierze z jednostek dziedziczących tradycje legionowe, funkcjonariusze Straży Granicznej, kapelani, m.in. ojcowie franciszkanie.
W czasie marszu, który zgodnie z tradycją ma charakter wojskowo – edukacyjny, odbywają się zajęcia szkoleniowe, sportowe, ogniska itp., mające na celu rozbudzanie uczuć patriotycznych. Odwiedzane są także miejsca związane z bytnością marszałka, np. Jędrzejów.
Do Kielc Kadrówka dotrze w piątek 12 sierpnia. Przewidziane jest złożenie kwiatów na grobach poległych Legionistów, meldunek prezydentowi miasta pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny, na rogu ulic Gagarina i Krakowskiej. Kulminacyjne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Czwórki Legionowej – z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych.
I Kompania Kadrowa liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów powstania listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Jakkolwiek w sensie militarnym był to raczej epizod, wydarzenie miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę. Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. W PRL przez dziesięciolecia marsze były zakazane. Wznowiono je w 1981 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.