Warszawa: pali się wieża kościoła pw. Chrystusa Króla na Targówku (JUŻ JEST!)
05 sierpnia 2011 | 11:41 | rl, awo Ⓒ Ⓟ
Pali się wieża kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla na Targówku, przy ul. Tykocińskiej w Warszawie.
Albert Stępień, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie powiedział KAI, że cały czas na miejscu prowadzone są działania mające na celu ugaszenie pożaru. Na razie jest zbyt wcześnie, by powiedzieć co było przyczyna pożaru. Na miejscu pracuje czternaście zastępów Straży Pożarnej. Strażacy ratują dach kościoła.
Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru, ale niewykluczone, że ogień zaprószyli robotnicy pracujący na dachu.
Kościół pw. Chrystusa Króla na Targówku to jedna z trzech świątyń diecezji warszawsko-praskiej, zbudowana jako wotum wdzięczności za zwycięską bitwę z bolszewikami w 1920 roku, jest on zarazem pomnikiem ku czci poległych w obronie Ojczyzny. O wybudowanie tego kościoła zabiegał sam abp Aleksander Kakowski, metropolita warszawski w latach 1913-1938. Budowę ukończono w 1953 r.
Jak czytamy na stronie internetowej parafii, na budowę kościoła-pomnika datki płynęły z całej Polski, a ofiarodawców można poznać dzięki zachowanej księdze pamiątkowej. Na jej pierwszych stronach figurują najznamienitsi przedstawiciele II RP – poczynając od prezydenta Ignacego Mościckiego, poprzez ministra Józefa Becka, Stefana Starzyńskiego – legendarnego prezydenta-obrońcę Warszawy z czasów II wojny światowej, po polityków, rektorów wyższych uczelni, generałów i dziennikarzy.
Kościół jest zbudowany na planie krzyża: posiada trzy nawy ze środkową dominującą oraz transept, czyli nawę poprzeczną. Do głównego wejścia prowadzą granitowe schody.
W ołtarzu głównym znajduje się figura Chrystusa Króla i dwie płaskorzeźby przedstawiające Polskę zrywającą kajdany niewoli, wykonane przez Henryka Tarkowskiego. Cennymi ozdobami świątyni są dwa duże siedemnastowieczne obrazy w stylu flamandzkim, pędzla Michaela Willmanna. W 40 oknach naw bocznych znajdują się witraże. Po jednej stronie 20 tajemnic różańcowych, w drugiej 20 scen ze Starego Testamentu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.