Bp Jędraszewski do proboszczów: odkryjcie na nowo swoje kapłaństwo
04 sierpnia 2011 | 13:18 | bt Ⓒ Ⓟ
Do odkrycia na nowo kapłaństwa Chrystusowego wezwał bp Marek Jędraszewski proboszczów archidiecezji poznańskiej. Kapłani tradycyjnie spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia, w dniu narodzin dla nieba swojego patrona św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski przewodniczył dorocznemu spotkaniu modlitewnemu księży proboszczów, które odbyło się w kościele pw. św. Jana Vianneya na poznańskim Sołaczu.
W swoim słowie wygłoszonym do zgromadzonych kapłanów bp Jędraszewski przypomniał, że św. Jan Vianney, którego wspomnienie liturgiczne jest dziś obchodzone, „stał się patronem proboszczów i kapłanów poprzez swoje głębokie wniknięcie w tajemnicę zbawienia, w której mógł uczestniczyć dzięki sakramentowi kapłaństwa”.
Biskup wyjaśnił też, że Święty Proboszcz z Ars „w sposób niezwykle przejmujący włączył się w miłość zbawczą Chrystusa”, który „był gotowy oddać swoje życie nie tylko dlatego, aby spełnić wolę Ojca, ale przede wszystkim po to, aby urzeczywistniła się niezgłębiona miłość Boga do świata”.
„Dla św. Jana Vianneya najważniejsze było to, co mógł spełnić wobec ludzi przede wszystkim jako kapłan, jako szafarz sakramentów. Stał się prawdziwym męczennikiem konfesjonału, a więc tym, który całe swoje życie oddał, aby Bóg objawiał swoją nieskończoną miłość wobec świata” – przekonywał bp Jędraszewski.
Poznański biskup pomocniczy zauważył też, że „dzisiaj ten niezwykły człowiek i kapłan staje przed nami jako wzór, być może jako wyrzut sumienia, na pewno jako wielka zachęta, aby nasze życie kapłańskie, życie szafarzy Bożego zbawienia, było jak najbardziej głęboko i ostatecznie włączone w tajemnicę nieskończonej, zbawczej miłości Ojca do świata”.
Zachęcił również proboszczów, aby tak przeżyli ten czas modlitwy, aby wrócili później do swoich obowiązków jako ludzie, którzy jakby na nowo odkryli wielkość tego, do czego powołał ich kiedyś Chrystus.
Podczas spotkania w dniu poświęconym swojemu patronowi, kapłani modlili się również wspólnie Liturgią Godzin, wysłuchali konferencji ks. kan. Jana Ratajczaka, proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Bojanowie Poznańskim. Wzięli również udział w adoracji Najświętszego Sakramentu zakończonej Litanią do Chrystusa Kapłana i Żertwy.
Kościół parafialny pw. św. Jana Vianneya znajduje się na Sołaczu, starej, willowej dzielnicy Poznania. Został on zbudowany według projektu Stanisława Mieczkowskiego w latach 1928-1930 w stylu neoklasycystycznym. Ma kształt rotundy, której fronton zdobi sześciokolumnowy portyk, a jego kopułę wieńczy ażurowa latarnia.
Parafia na Sołaczu została wydzielona z poznańskiej parafii pw. św. Wojciecha, której proboszczem był ks. Narcyz Putz, jeden ze 108 męczenników II wojny światowej beatyfikowanych 1999 r. przez Jana Pawła II. To jego starania doprowadziły do tego, że wspólnota pw. św. Jana Marii Vianneya znalazła się pośród sześciu parafii erygowanych w Poznaniu przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda 31 marca 1928 r. Fakt ten zresztą odnotował watykański dziennik L’Osservatore Romano.
Kościół na Sołaczu jest jedyną świątynią na terenie archidiecezji poznańskiej, i jedną z nielicznych w Polsce, której patronuje święty proboszcz z Ars. Był on również jednym z kościołów stacyjnych podczas peregrynacji relikwii tego świętego po archidiecezji wiosną br., w kończącym się wówczas Roku Kapłańskim.
Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 r. w Dardilly koło Lyonu we Francji w rodzinie ubogich wieśniaków. W jego drodze do kapłaństwa wspierał go zaprzyjaźniony proboszcz z Ecully. Nauka jednak sprawiała mu olbrzymie trudności.
W końcu, w 1815 r., przyjął święcenia kapłańskie, a już w trzy lata później, ponieważ brakowało duchownych, został proboszczem w małej wiosce Ars. Tam przez przeszło 40 lat posługi dał się poznać jako kapłan żyjący w prostocie i ubóstwie oraz niezwykły spowiednik posiadający dar czytania w ludzkich sumieniach.
Zmarł 4 sierpnia 1859 r. Beatyfikował go Pius X w 1905 r., a kanonizował Pius XI w 1925 r., w cztery lata później ogłaszając św. Jana Marię Vianneya patronem proboszczów. Natomiast podczas Roku Kapłańskiego przeżywanego w Kościele w 2010 r. Benedykt XVI ogłosił tego świętego patronem wszystkich kapłanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.