Chmielnik: 45-osobowa grupa Izraelczyków z wizytą na cmentarzu i w synagodze
02 sierpnia 2011 | 15:48 | dziar Ⓒ Ⓟ
Podróżująca śladami polskich Żydów, 45–osobowa grupa z Izraela związana z Yad Vashem odwiedziła dzisiaj Chmielnik, modląc się na odrestaurowanym żydowskim cmentarzu, zwiedzając synagogę przekształcaną obecnie w muzeum i spotykając się z mieszkańcami miasta.
Wizyta rozpoczęła się na odrestaurowanym cmentarzu żydowskim. „Nasza młodzież szkolna odszukiwała macewy zakopane w ziemi, studenci pochodzący z Chmielnika dokonali konserwacji kilku z nich, a żeliwne ogrodzenie malowała niemiecka młodzież” – mówił na cmentarzu burmistrz Jarosław Zatorski. Goście z Izraela odmówili kadisz – modlitwę za zmarłych.
Zwiedzili także XVII–wieczną, nieczynną dla kultu religijnego synagogę, w której w maju 2011 r. rozpoczęły się prace adaptacyjne, mające na celu przekształcanie obiektu w muzeum „Świętokrzyski Sztetl”. Projekt, realizowany przy wsparciu funduszy unijnych i ministerialnych, opracowała firma Mirosław Nizio Design. Nowoczesne muzeum, które ma stać się wizytówką regionu świętokrzyskiego, będzie gotowe najpóźniej do końca 2011 roku.
Goście zwiedzili także rynek z pozostałościami po architekturze żydowskiej i obejrzeli filmy dokumentalne o dorocznych Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Chmielniku, a także wizualizację budowanego muzeum.
„Jestem absolutnie pod wrażeniem. Nie spodziewałem się, że na prowincji w 4-tysięcznym miasteczku koło Kielc tak dba się o pamięć o mieszkańcach żydowskich i pamięta się żydowski folklor. To chyba wyjątkowe zjawisko w skali kraju” – mówi KAI Avi Rose.
Adina Shtoyer, przewodniczka z Yad Vashem obiecuje, że będzie tutaj jak najczęściej przywoziła grupy z Izraela. Jej zdaniem, Chmielnik musi zatroszczyć się o bazę hotelową, która jest niezbędna dla regularnego przyjmowania większych grup.
Wycieczka gości z Izraela w Polsce trwała 8 dni, odwiedzili oni m.in. Lublin, Kraków, Warszawę, Wieliczkę, Kielce oraz obozy zagłady. Jutro wracają do Izraela.
Chmielnik był zasiedlany przez Żydów od XVII wieku. Synagogę zbudowano w 1638, była ona trzecią pod względem wielkości na Kielecczyźnie. Do 1939 r. ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła 80 procent całej populacji Chmielnika. W 1941 r. nastąpiła zagłada chmielnickich Żydów.
Obecnie rokrocznie w czerwcu odbywają się Spotkania z Kulturą Żydowską z udziałem gości z różnych stron świata i przy współpracy parafii rzymsko – katolickiej Niepokalanego Poczęcia NMP. W marcu 2009 r. Chmielnik otrzymał nagrodę im. ks. Stanisława Musiała przyznaną przez krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" za inicjatywy na rzecz pojednania polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Szkolna młodzież z Chmielnika współpracuje z kolegami z Izraela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.