Licheń: zakończyło się spotkanie osób uzależnionych
01 sierpnia 2011 | 15:54 | ra Ⓒ Ⓟ
Mityngi tematyczne na świeżym powietrzu, spotkania indywidualne z psychologami i terapeutami uzależnień, premiera książki o uzależnieniach wśród księży oraz wspólna Msza św. – to najważniejsze elementy 19. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych. Na popularny „Mityng pod gwiazdami ” do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przyjechało kilkanaście tysięcy osób z Polski i zagranicy.
Tradycyjnie już licheńskie spotkania osób uzależnionych odbywają się w ostatni weekend lipca. Pogoda uniemożliwiła odbycie go w całości w plenerze.
Hasłem tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych były słowa zaczerpnięte z roku liturgicznego „Od izolacji do relacji”. Mówią one o tym, iż jeśli człowiek uzależniony nie będzie chciał nawiązać relacji z innymi, nie będzie mógł wyjść z nałogu. Wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka i wołanie o pomoc jest początkiem relacji interpersonalnych, które determinują początek leczenia i chęć zerwania z uzależnieniem.
„Pierwszy raz do Lichenia przyjechałem w 1998 roku. Jak zobaczyłem tą rzeszę ludzi to zrozumiałem, że można żyć bez alkoholu – mówi AI Andrzej z Warszawy. – Piłem od najmłodszych lat. Alkohol towarzyszył mi przez całe życie. I z chwilą kiedy przestałem pić tu nikt się ze mnie nie zaśmiał. A w rodzinie, począwszy od rodzeństwa a skończywszy na dzieciach i mojej żonie, wszyscy się ze mnie śmiali. A tu rozmawiałem z innymi i wierzyłem, że można przestać i dziś są tego efekty. Nie piję już od 14 lat. I uważam, że najlepszym lekarstwem jest drugi człowiek, gdyż w drugim alkoholiku mam odbicie swojej osoby”.
Podczas mityngu miała także miejsce premiera książki autorstwa Stanisława Zasady pt. „Wyznania księży alkoholików”. Jak sam tytuł wskazuje autor poruszył niełatwy temat uzależnień wśród duchownych. Do niedawna był to temat tabu, o którym mało się mówiło.
„W Polsce alkoholizm to dość istotny problem. Dotyczy on nie tylko księży, gdyż pijący księża to tylko mały odsetek – mówił Stanisław Zasada, autor książki. – W naszym kraju mamy 800 tysięcy alkoholików. Do tego trzeba jeszcze doliczyć ponad 2,5 mln ludzi pijących szkodliwie, nadużywających alkoholu. Oni jeszcze nie są alkoholikami, ale mogą się nimi stać. Moja książka jest pierwszą publikacją, która mówi o problemie alkoholizmu wśród duchownych. Sami księża alkoholicy wielokrotnie przyznawali się do swojego picia. Sam temat do niedawna był tematem tabu, ale teraz mówi się o nim coraz głośniej. Problem niewątpliwe był, ale jeszcze do niedawna nie było fachowej terapii. Dopiero od ok. 20 lat istnieją w Polsce ośrodki, w których można leczyć się z choroby alkoholowej”.
W trakcie mityngu psycholodzy i terapeuci uzależnień przeprowadzili kilkaset rozmów z ludźmi, którzy przyszli szukać pomocy. W trakcie mityngów można było usłyszeć świadectwa osób, które wyszły z nałogu, wystawione były też stoiska z literaturą dotyczącą uzależnień.
Jak co roku Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, które jest organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych, przygotowało broszurę zatytułowaną „Mityng pod gwiazdami”. Znalazły się w niej świadectwa osób uzależnionych, które rozpoczęły terapię i nadal się leczą. W publikacji można także znaleźć tekst wyjaśniający dlaczego hasłem tegorocznego mityngu w Licheniu jest zdanie „Od izolacji do relacji”.
W niedzielę wieczorem wierni wypełnili po brzegi licheńską bazylikę, aby wziąć udział we Mszy św. ze świadectwami. Eucharystii przewodniczył biskup diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering. W koncelebrze uczestniczyli bp Jan Paweł Lenaga oraz ks. Wojciech Kochański, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Koninie. W trakcie Mszy św. przy ołtarzu znajdowały się relikwie bł. Jana Pawła II, które specjalnie na tę okazję do Lichenia przywiózł bp Mering. Odmówiono także litanię do bł. Jana Pawła II.
Po zakończeniu Mszy św. wierni udali się na dalszy ciąg mityngów, które trwały do 5 rano. 19. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe zakończyły się dziś rano Mszą św. sprawowaną w licheńskiej bazylice mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.