Kraków: kard. Meisner poświęcił niemiecką kaplicę Krzyża Świętego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
31 lipca 2011 | 18:44 | md Ⓒ Ⓟ
Kaplicę Krzyża Świętego, ufundowaną przez wiernych z krajów niemieckojęzycznych, poświęcił 31 lipca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach kard. Joachim Meisner. – Autentycznym wyrazem zawierzenia Bożemu Miłosierdziu jest postawa pojednania i droga pokoju, która prowadzi przez trudne doświadczenia historyczne. Symbolem tej postawy jest Kaplica Krzyża Świętego jako znak polsko-niemieckiego pojednania – mówił arcybiskup metropolita Kolonii.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. Gości przywitał kard. Franciszek Macharski, arcybiskup senior krakowski. Obrzędu poświęcenia dokonał kard. Joachim Meisner, arcybiskup metropolita Kolonii, który w homilii podkreślił, że Bóg w swoim miłosierdziu poszukuje człowieka i znajduje go zawsze tak, jak odnalazł On żydowską agnostyczkę, która stała się karmelitańskim świadkiem Chrystusa.
Wspomniał także poświęcenie sanktuarium łagiewnickiego przez Jana Pawła II, który zwrócił świat ku Bożemu Miłosierdziu. – To miejsce jest szczególnie naznaczone – podkreślił. Dodał, że autentycznym wyrazem zawierzenia Bożemu Miłosierdziu jest postawa pojednania i droga pokoju, która prowadzi przez trudne doświadczenia historyczne. Symbolem tej postawy jest Kaplica Krzyża Świętego jako znak polsko-niemieckiego pojednania.
W centrum kaplicy znajduje się ołtarz i wielki krzyż z koroną cierniową Chrystusa w miejscu przecięcia belek. W pobliżu umieszczono brązową rzeźbę karmelitanki Siostry Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), która przy swoim sercu, jak tarczę, trzyma ciało Chrystusa. Głęboko symboliczne i harmonizujące z już wymienionymi elementami wystroju tej części są pozostałe – krzyż ołtarzowy w kształcie znaku Tau oraz świeczniki.
Na bocznych ścianach kaplicy zawieszono stacje Drogi Krzyżowej, która w piętnastu odlanych z brązu płaskorzeźbach opowiada mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Obrazy te przywołują postaci wiary i historię prześladowań Kościoła wczoraj i dziś. Matkę Bożą przedstawiono w postaci Matki Teresy z Kalkuty, a rolę Szymona Cyrenejczyka przejął skazany przez nazistowski reżim męczennik Karl Leisner. Świadkami drogi Zbawiciela są także m.in. siostra Faustyna, Jan Paweł II i kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii, który ufundował wystrój kaplicy. Autorem dekoracji jest wybitny rzeźbiarz i grafik niemiecki Bert Gerresheim.
Uroczystości zakończyły się dedykowanym kard. Joachimowi Meisnerowi koncertem, którego program skupiony był wokół tematu cierpienia, przebaczenia i miłosierdzia – głównych idei Kaplicy Krzyża Świętego. „Muzyka dzisiejszego popołudnia ma nas przeprowadzić od słów wiszącego na krzyżu i przebaczającego Chrystusa, poprzez cierpienie i boleść Jego Matki, do tego, co było najważniejszym celem umierającego Boga – do zbawienia człowieka, który ufając w Boże miłosierdzie woła: Bóg jest miłością” – mówił prowadzący koncert prezydent Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores ks. prałat Robert Tyrała. Wykonawcami koncertu był chór i muzycy Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Kantorei Sankt Barbara pod dyrekcją Wiesława Delimata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.