Do Muzeum Historii Kielc trafiła pocztówka z synagogą z czasów wojny
29 lipca 2011 | 11:40 | dziar (KAI) Ⓒ Ⓟ
Muzeum Historii Kielc weszło w posiadanie unikatowej karty pocztowej z 1941 r., prezentującej fragment synagogi w przedwojennej architekturze i wejście na teren dzielnicy żydowskiej. „Pocztówka wzbogaci nasze zbiory judaików i wiedzę o wyglądzie tej części Kielc” – zapewnia dr Jan Główka – dyrektor muzeum.
Na pocztówce ukazana jest dolna część synagogi, eksponująca jej inspirowany orientem styl, zwany „mauretańskim”, fragment nieistniejącego domu rabina i napis w języku niemieckim, informujący o wejściu do getta. Jak dotąd, żadna z fotografii ze zbiorów muzeum nie dokumentowała tej części obiektu i wejścia na teren dzielnicy żydowskiej.
Dyrektor Główka uważa, że dział judaików w Muzeum Historii Kielc wymaga stałej rozbudowy. „Muzeum jest młodą placówką, wciąż gromadzimy nasze zbiory, sporo eksponatów kupujemy na aukcjach, czego przykładem jest obraz Herszla Zagajskiego, kieleckiego radnego i właściciela kamieniołomu Wietrznia, pędzla Zygmunta Menkesa. To jeden z najcenniejszych eksponatów działu” – wyjaśnia. W posiadaniu muzeum są także dokumenty archiwalne, związane z działalnością gminy żydowskiej w Kielcach, prasa kielecka dotycząca wątków żydowskich, przedmioty kultu, fotografie synagogi. Nowa pocztówka znajdzie się wśród stałych eksponatów działu.
Wzniesioną w stylu mauretańsko-neoromańskim synagogę w Kielcach ufundował Mojżesz Pfeifer. Zaczęto ją budować w 1902 r. według projektu architekta miejskiego Stanisława Szpakowskiego. W wyniku powojennej odbudowy w stylu socrealistycznym, bożnica straciła pierwotną formę architektoniczną. Przez wiele lat mieściło się w niej Archiwum Państwowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.