Cięcina: książka o jednej z najstarszych parafii na Żywiecczyźnie
26 lipca 2011 | 13:28 | rk Ⓒ Ⓟ
Historię budowy kościoła pw. Przemienienia Pańskiego i życia religijnego parafii w Cięcinie na Żywiecczyźnie zawiera książka Wawrzyńca Ficonia, znanego na Podbeskidziu społecznika i działacza Akcji Katolickiej. Cenna publikacja ma związek z okrągłymi rocznicami związanymi z budową beskidzkiej świątyni.
W tym roku mija 35 lat od rozpoczęcia budowy i śmierci ks. kan. Jana Bryndzy, inicjatora przedsięwzięcia, 25 lat od poświęcenia kościoła, 20 lat od śmierci ks. Tadeusza Masnego oraz 5 lat od konsekracji.
Jak podkreśla autor, innym ważnym powodem napisania tej książki jest brak zainteresowania historyków starą cięcińską parafią. „Jako pasjonat od dłuższego czasu gromadzę materiały do historii mojej parafii. Zdaję sobie sprawę, że publikacja ma braki, ale mam też nadzieję, że w przyszłości zostanie wykorzystana do opracowania i wydania monografii o parafii Cięcina, która w 2008 roku przeżywała 650 lat swego istnienia. Wszystkie sąsiednie parafie, choć są młodsze, mają już udokumentowaną swoją historię w większych czy skromniejszych opracowaniach. Pozostała tylko najstarsza, Cięcina, czekająca na swoją pisaną historię” – podkreśla Ficoń.
W przedmowie do książki ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy podkreśla, że świadkiem długiej i trudnej historii budowy kościoła, służącego dziś wiernym w Cięcinie i Węgierskiej Górce, był kard. Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski. Bp Rakoczy przypomina, że po zmarłym ks. Bryndzy kolejnymi budowniczymi świątyni byli: ks. Tadeusz Masny, ks. prałat Stanisław Śmietana oraz obecny proboszcz ks. prałat Stanisław Bogacz.
Zdaniem ordynariusza, opracowanie Ficonia stanowi „monumentalny pomnik upamiętniający tych, którzy mieli i mają swój udział w budowie wspólnoty parafialnej i swojego kościoła”.
Pisząc kronikę budowy kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, autor w większości opierał się na własnych materiałach spisanych w ciągu prawie 40-letniego zaangażowania w budowę świątyni.
Parafia św. Katarzyny w Cięcinie jest położona w samym sercu Beskidu Żywieckiego. Posiada ona dwie świątynie. Pierwszą jest XVI-wieczny drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a drugą nowy, zbudowany w latach 80. ubiegłego wieku kościół pw. Przemienienia Pańskiego. W parafii znajdują się jedne z największych na Podbeskidziu 36-głosowe organy piszczałkowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.