Wąchock: kawiarnia u cystersów przyciąga zakonnymi potrawami
23 lipca 2011 | 14:57 | rm Ⓒ Ⓟ
Pierogi mnicha, kiszkę cysterską czy kapuśniak klasztorny można zjeść w kawiarni opactwa w Wąchocku. Mieści się ona w dawnej kancelarii Domu Opata. Do dyspozycji pielgrzymów i turystów przygotowano w sumie 30 miejsc.
Zakonnicy podkreślają, że pomysł utworzenia kawiarni związany jest jednym z istotnych charyzmatów cysterskich, jakim jest gościnność. – Z roku na rok nasz klasztor odwiedza coraz więcej turystów. Grupy, które odwiedzają te tereny zawsze trafiają także do nas, a w samym Wąchocku trudno było znaleźć miejsce, gdzie można na chwilę usiąść, odpocząć, coś zjeść czy też napić się kawy – opowiadają zakonnicy. Oprócz dobrej kawy i słodkości serwowane są także dania barowe, w tym "pierogi mnicha", które mają szansę stać się sztandarową potrawą.
– Staramy się, by wszystko było wykonane z własnych produktów. To, co uprawiamy w naszym ogrodzie: cebulę, cukinię czy ziemniaki wykorzystujemy, przygotowując dania dla pielgrzymów i turystów – mówi brat Tymoteusz Kaczmarczyk.
Kawiarnia zlokalizowana jest w dawnej kancelarii Domu Opata. Jej ściany ozdobione są freskami, które tworzą tematyczną całość w myśl maksymy, która towarzyszy mnichom od ponad 900 lat: "Ora et labora", czyli módl się i pracuj.
Opat zakonu o. Eugeniusz Augustyn podkreśla, że priorytetem w ostatnich lata było odnowienie świątyni i przywrócenie jej dawnego blasku. Do dyspozycji gości oddano także odrestaurowany w ubiegłym roku wirydarz Domu Opata z 40 miejscami noclegowymi oraz udostępniono klasztorne ogrody.
"Kawiarnia cysterska" w sezonie letnim czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.30-20.00, w niedzielę i święta: 14.30-20.00. Natomiast ogrody klasztorne otwarte są w godzinach: od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-15.00 oraz w niedzielę i święta: 14.30-18.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.