Ustroń: 60 lat kapłaństwa ks. Zielaski, znanego społecznika ze Śląska Cieszyńskiego
22 lipca 2011 | 14:32 | rk Ⓒ Ⓟ
Za 60 lat kapłaństwa ks. kan. Leopolda Zielaski dziękują w tym roku mieszkańcy Ustronia. Emerytowany duchowny, który przez ponad 33 lata był związany z ustrońską parafią św. Klemensa, znany jest ze swego społecznego zaangażowania. Kapłan w latach 1982-89 organizował pomoc dla represjonowanych, a także pomagał ofiarom katastrofy w Czarnobylu, wysyłając do białoruskich rodzin transporty z żywnością i darami.
Powstała z inicjatywy księdza Fundacja św. Antoniego obchodzi w tym roku 15-lecie działalności. Ks. Zielasko w 2007 roku otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”.
W niedzielę 17 lipca w parafii pw. św. Brata Alberta w Ustroniu Zawodziu dziękczynnej Mszy św. za 60 lat kapłaństwa ks. Zielaski przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. Wcześniej z tej samej okazji modlono się parafii pw. św. Klemensa, gdzie jubilat był proboszczem w latach 1969 do 1995.
Ks. Leopold Zielasko urodził się 15 listopada 1922 roku w Międzyrzeczu Górnym na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1937-1938 uczęszczał do gimnazjum kupieckiego w Bielsku-Białej.
W 1941 r. wyjechał do Warszawy i podjął prace w Fabryce Tarcz Ściernych w Ursusie. W roku 1944 na tajnych kompletach przygotował się do małej matury. W 1946 mieszkał u sióstr urszulanek w Milanówku, gdzie zdał maturę. W tym też roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym. Po przyjęciu świeceń 24 czerwca 1951 roku pracował jako wikariusz w Wodzisławiu Śląskim, następnie w Knurowie, a w latach 1957-1962 pełnił posługę kapłańską w prokatedrze św. Piotra i Pawła w Katowicach.
W 1962 roku został mianowany administratorem parafii w Ustroniu, jednak kandydatura ta nie została zatwierdzona przez ówczesne władze komunistyczne. Oficjalnie został tu proboszczem w 1969. Kapłan doprowadził do powstania nowych parafii w Ustroniu: w Polanie, w Hermanicach i na Zawodziu a także zadbał o powstanie kaplic w Szpitalach Reumatologicznym i Uzdrowiskowym
Od 1995 roku jest emerytem, mieszka w Wapienicy, dzielnicy Bielska-Białej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.