Tarnów: 29. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II
19 lipca 2011 | 19:38 | eb Ⓒ Ⓟ
29. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę będzie podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II i nawiązaniem do jubileuszu diecezji tarnowskiej. Pątnikom będzie towarzyszyć hasło „W komunii z Bogiem”. Rekolekcje w drodze rozpoczną się 17 sierpnia w Tarnowie. Po raz pierwszy pątnicy tuż przed wyruszeniem na szlak wejdą do bazyliki katedralnej.
„Będzie to uroczyste posłanie oraz nawiązanie do tradycji i dziedzictwa diecezji. Pielgrzymi otrzymają także specjalne błogosławieństwo kustosza bazyliki katedralnej” – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki.
Nawiązaniem do jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej będzie także zawierzenie diecezji Matce Bożej Częstochowskiej. Aktu tego dokona biskup ordynariusz Wiktor Skworc, 25 sierpnia, podczas zakończenia pielgrzymki.
W roku beatyfikacji Jana Pawła II tarnowscy pielgrzymi będą poznawać papieskie nauczanie. Ks. Artur Ważny jest autorem rozważań, które powstały na podstawie encyklik Jana Pawła II i jego przemówień.
Pątnicy będą się też łączyć duchowo z młodzieżą całego świata, która spotka się z papieżem Benedyktem XVI w Madrycie. Z tej okazji pielgrzymkowe grupy otrzymają drzewka.
„Wyrastamy z korzeni tradycji chrześcijańskiej, dzięki wierze możemy wzrastać i owocować. Lipa jest drzewem, które realizuje idee wspólnoty, dlatego takie drzewka pojawią się na pielgrzymce. Później zostaną one posadzone w alei pielgrzymkowej przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie” – dodaje dyrektor pielgrzymki i kustosz sanktuarium w Zabawie.
Podczas pielgrzymki będą też uroczyście przeżywane jubileusze małżeńskie i kapłańskie, stąd zaproszenie jubilatów na pątniczy szlak lub tylko na same uroczyste Msze św.
Przed pielgrzymką zostaną zorganizowane szkolenia dla porządkowych, którzy będą kierować ruchem. Natomiast osoby uzdolnione muzycznie mogą włączyć się w przygotowanie pielgrzymkowej liturgii. Zanim jednak wyruszą w drogę, także wezmą udział w warsztatach.
Na szlaku szykuje się kilka zmian. W Sokolnikach nie będzie postoju koło szkoły, bo buduje się tam boisko. Podobnie będzie w miejscowości Koszyce, gdzie trwa rozbudowa szkoły. Problemy będą też z samym wyjściem z Placu Katedralnego w Tarnowie z powodu remontu ul. Krakowskiej. Dyrekcja pielgrzymki będzie rozmawiać o trasie wyjścia pątników z przedstawicielami Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich.
Zapisy na pielgrzymkę odbywają się we wszystkich parafiach diecezji do końca lipca, w sierpniu zgłoszenia przyjmują tylko przewodnicy poszczególnych grup. Koszt to 90 zł, każda następna osoba w rodzinie płaci 65 zł. Przewodnicy zapisują też pielgrzymów duchowych, którzy przez 9 dni łączą się modlitewnie z pątnikami.
Osoby, które nie wyruszą na szlak, będą mogły słuchać Radia RDN Małopolska. Na antenie diecezjalnej rozgłośni będą relacje, transmisje Mszy, Koronki do Bożego Miłosierdzia, Różańca i Apeli Jasnogórskich z trasy pielgrzymki. Natomiast po godzinie 20.00 rozpocznie się studio pielgrzymkowe, gdzie zostanie podsumowany cały dzień na pątniczym szlaku.
Rok temu w 28. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej dotarło na Jasną Górę ponad 9,6 tys. pielgrzymów.
Była to najliczniejsza piesza pielgrzymka w Polsce. W ciągu dziewięciu dni pątnicy przeszli ponad 230 km. Najmłodszy uczestnik miał 7 siedem miesięcy, a najstarszy 85 lat. Wśród pątników było 154 księży, 103 kleryków, 12 diakonów i 50 sióstr zakonnych. Na szlaku było 25 obcokrajowców m.in. z Indii, USA, Włoch, Niemiec, Ukrainy, Francji, Nigerii i Białorusi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.