Abp Gądecki: Maryja wzorem doskonałego zjednoczenia z Chrystusem
15 lipca 2011 | 18:33 | bt Ⓒ Ⓟ
Na Maryję, jako na wzór doskonałego zjednoczenia, komunii z Chrystusem, wskazał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., której przewodniczył dziś po południu na wałach jasnogórskich. Uroczysta Eucharystia stanowiła zwieńczenie 77. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
W piątek do sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej doszła 77. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej w sumie 1779 pątników. Najstarsza uczestniczka pielgrzymki liczyła 84 lata, najmłodszy – 3,5 miesiąca, a najdłuższy pielgrzymi staż ma pątnik, który szedł na Jasną Górę już po raz 46.
W homilii skierowanej do pielgrzymów podczas sprawowanej po południu Eucharystii metropolita poznański mówił o celach pielgrzymowania. Wskazywał, że człowiek powraca do matczynego domu, ponieważ „matka, to jest ktoś nadrzędny, wzorcowy w stosunku do innych ludzi”. „Mama to najpiękniejsze słowo we wszystkich językach świata, słowo, które jest synonimem miłości, wierności i ofiary dla dobra dziecka” – przekonywał abp Gądecki.
Wskazując na Maryję, jako na Matkę Chrystusa, metropolita poznański zauważył jednocześnie, że poza fizycznym macierzyństwem znacznie istotniejsza jest „komunia, która wyrasta z macierzyństwa duchowego przewyższającego macierzyństwo cielesne – więź Matki z Chrystusem”
Abp Gądecki nazwał też Maryję „wzorem doskonałego zjednoczenia z Chrystusem” podkreślając, że Jej macierzyństwo duchowe, Jej komunia z Synem, dotyczy „przekazywania życia Bożego”. Zwrócił także uwagę, że „dary łaski, którymi Chrystus obdarzył swoją Matkę stały się również naszym udziałem”, również w czasie pielgrzymki, podczas której pątnicy „mieli możność coraz pełniejszego i dojrzalszego poznania nauki Apostołów”, „uczenia się wspólnoty z bliźnimi” i uczestnictwa w sakramentach, a w szczególności korzystania z „bezcennego daru Eucharystii”.
Pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej wyruszyli w drogę w większości 6 lipca żegnani przez abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański przekonywał wówczas pątników, że „owocność pielgrzymowania zależy nie tylko od pięknych intencji czy fizycznej gotowości, ale przede wszystkim od predyspozycji wewnętrznej, od tego czy zbliżamy się do świętego miejsca z czystym sercem”.
W ciągu 10 dni wędrówki uczestnicy 77. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę przebyli ok. 300 km. Towarzyszyły im słowa zaczerpnięte z hasła Roku Duszpasterskiego przezywanego w polskim Kościele: „W komunii z Bogiem”. Pielgrzymka była również formą podziękowania Bogu za beatyfikację papieża Polaka, a patronował jej bł. Jan Paweł II.. Poznańska pielgrzymka zakończy się w święto Matki Bożej Szkaplerznej nocnym czuwaniem z 16 na 17 lipca przed obrazem Czarnej Madonny.
Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i późniejsza sytuacja polityczna w PRL spowodowała przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-47 i 1950-56.
Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak: po kryjomu, w małych grupkach, bez żadnego sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.
W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunistów i poparcie dla „Solidarności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.