Szczecin zaprasza na III Jarmark Jakubowy
15 lipca 2011 | 09:57 | pk Ⓒ Ⓟ
W piątek (22 lipca) rozpocznie się w Szczecinie III Jarmark Jakubowy przy Bazylice Archikatedralnej. 150 wystawców z całej Polski i zagranicy, produkty regionalne, a przy tym promocja Szczecina i wyrobów zachodniopomorskich, koncerty, nocne zwiedzanie katedry, podziwianie panoramy miasta nocą z wieży katedralnej i to, co najważniejsze dla organizatorów, czyli wymiar religijny – rekolekcje odpustowe oraz odpust przypadający 25 lipca we wspomnienie św. Jakuba Apostoła.
W zasadzie wszystkie regiony Polski będą u nas reprezentowane – zapowiada ks. Maciej Pliszka, jeden z organizatorów Jarmarku Jakubowego. – Producenci, rzemieślnicy, rękodzielnicy z Podlasia, Mazowsza, Kujaw, Podkarpacia i ze Śląska, oczywiście największa liczba naszych, zachodniopomorskich producentów regionalnych, także tych, którzy oficjalnie działają w polskiej Izbie Produktu Regionalnego, którzy otrzymali różne nagrody i wyróżnienia. Zza granicy będziemy mieli producentów z Litwy, wspaniałe wędliny, kiszki ziemniaczane, różnego rodzaju produkty gastronomiczne i żywnościowe.
– Chcemy, by Jarmark był świętem Szczecina i szczecinian w kontekście św. Jakuba, który może stać się patronem miasta, ale także patronem katedry. Bazylika jest w centrum miasta i jest ona jego wizytówką, wita turystów przybywających do Szczecina, jako pierwsza rzuca się w oczy przy wjeździe do portowej stolicy Pomorza Zachodniego. Zmierzamy do tego, że Jarmark będzie uroczystością, na którą mieszkańcy czekają cały rok.
Jednak to wydarzenie, które cieszy się zainteresowaniem nie tylko miejscowych, bowiem gośćmi na straganach oraz w katedrze są również turyści przebywający na wakacjach w pobliskich miejscowościach nadmorskich, a także turyści z Niemiec. Pierwsze dwie edycje Jarmarku, który zgodnie z wolą organizatorów chce tworzyć swoją wieloletnią tradycję i już dziś można powiedzieć, że wpisał się w kalendarz i krajobraz lipcowych wydarzeń w Szczecinie, odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Dla organizatorów najważniejszym wymiarem święta jest odpust parafialny, któremu będą towarzyszyć rekolekcje w bazylice archikatedralnej. Rozpoczną się w czwartek 21 lipca, a poprowadzi je pielgrzym, który przeszedł drogę do Santiago de Compostella – ks. Dariusz Doburzyński.
– Nie można zapominać o tym, że jarmark jest piękną otoczką kulturalną, bo nie tylko wystawcy, ale także artyści przybędą na to wydarzenie – tłumaczy ks. Paweł Ostrowski ze szczecińskiej katedry. – Całość jednak można określić od profanum do sacrum, czyli od tego, co ludzkie i przyziemne do tego, co bardzo duchowe i czym możemy się wewnętrznie wypełnić.
Jarmark to obok oglądania wyrobów wystawców, także nocne zwiedzanie katedry połączone z prezentacją sławnych już organów. To także możliwość wjazdu na taras widokowy wieży katedralnej, skąd roztacza się przepiękna panorama miasta i okolic. Będą także koncerty, w których usłyszymy m.in. Mietka Szcześniaka, Violę Brzezińską czy zespół Dzieci z Brodą.
– Podczas Jarmarku będą dwie sceny i na każdej będzie się coś działo przez cały czas – informuje Jakub Włodarz, który zajmuje się organizacją występów artystycznych podczas III Jarmarku Jakubowego. – Pierwszy z wykonawców to zespół 40/30/70. To dosyć tajemnicza nazwa, ale to grupa folkowa, której pełna nazwa brzmi "40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach". To artyści, którzy w oparciu o przesłanie religijne chcą prezentować muzykę, a z drugiej strony robią to w bardzo ciekawy sposób. To zespół prezentujący muzykę z pogranicza folku i popu.
Instytucja lub osoba prywatna, które wspierają bezinteresownie katedrę i Jarmark Jakubowy, zostaną w tym roku też po raz pierwszy szczególnie uhonorowane, bowiem organizatorzy przygotowali Wielką Muszlę Św. Jakuba jako specjalne wyróżnienie.
Wystawcy będą obecni na Placach: Katedralnym i Orła Białego od piątku 22 lipca do niedzieli 24 lipca. Wtedy też ulicami Szczecina przejdzie korowód Jakubowy. A wszystko zakończy poniedziałkowa Msza św. odpustowa we wspomnienie św. Jakuba.
Szczegóły na www.jarmark.jakubowy.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.