Akt sprzeciwu wobec Kościoła
14 lipca 2011 | 16:35 | st (KAI/RV) / ms Ⓒ Ⓟ
Stolica Apostolska z bólem i niepokojem postrzega nielegalne święcenia biskupie ks. Josepha Huang Bingzhanga w Shantou – stwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.
Podkreślił, że są one nową raną zadaną Kościołowi katolickiemu w Chinach, który zaledwie przed dwoma tygodniami doznał podobnego ciosu, podczas święceń biskupa Leshan bez zgody papieża. Zauważył, że na niektórych biskupów utrzymujących więzy jedności z Ojcem Świętym wywierano naciski, aby wzięli udział w tym wydarzeniu mimo, że wcześniej stanowczo odmawiali. Sprawa ta budzi na nowo głęboki smutek doświadczany przez Benedykta XVI w związku z wiadomością o nielegalnej sakrze w Leshan 29 czerwca br.
Przy tej okazji Stolica Apostolska przypomniała w oświadczeniu z 4 lipca, że biskup „wyświęcony bez mandatu papieskiego, a zatem nielegalnie, pozbawiony jest władzy rządzenia katolicką wspólnotą diecezjalną”, i związku z tym „Stolica Apostolska nie uznaje go” za biskupa diecezji powierzonej jego odpowiedzialności.
Ks. Lombardi przypomniał, że zarówno duchowny przyjmujący nielegalnie sakrę jak i konsekrujący biskupi zaciągają karę ekskomuniki mocą samego faktu (latae sentntiae) w związku z pogwałceniem kanonu 1382 KPK. W deklaracji Stolicy Apostolskiej z 4 lipca przypomniano, że „święcenia biskupie bez mandatu papieskiego sprzeczne są wprost z duchową rolą Papieża i szkodzą jedności Kościoła”. Mamy do czynienia z aktem powodującym „rozdarcia i napięcia we wspólnocie katolickiej w Chinach”, podczas gdy przeciwnie „przetrwanie i rozwój Kościoła możliwe są jedynie w jedności z tym, któremu w pierwszym rzędzie powierzony został sam Kościół, a nie bez jego zgody”. „Jeśli się chce, aby Kościół w Chinach był katolicki, należy przestrzegać doktryny i dyscypliny kościelnej” – cytował duchowny. Przytoczył też zawarte w tym dokumencie słowa Benedykta XVI, który zwracając się do chińskich katolików pragnął przesłać im „słowa zachęty i nadziei, zapraszając ich do tego, by się modlili i byli zjednoczeni”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.