Radio nie do zdarcia
12 lipca 2011 | 10:44 | lk / ms Ⓒ Ⓟ
Radio Maryja jest wciąż najchętniej słuchaną rozgłośnią katolicką w Polsce. Średnio każdego dnia słucha jej około miliona odbiorców – dowiadujemy się z badania przeprowadzonego przez instytut Millward Brown SMG/KRC.
Wśród słuchaczy dominują kobiety (60,96 proc.), zdecydowana większość odbiorców to osoby między 60. a 75. rokiem życia (48,26 proc.) i w wieku 40 – 49 lat (36,04 proc.).
W ogólnopolskim rankingu słuchalności Radio Maryja zajmuje wciąż piąte miejsce (za RMF FM, Radiem Zet, Jedynką i Trójką Polskiego Radia) i pozostaje najczęściej słuchaną rozgłośnią katolicką z wynikiem 2,15 proc., czyli nieco mniej niż w poprzednio badanym okresie luty-kwiecień (2,32 proc.). Obecny poziom słuchalności jest jednak większy niż w analogicznym okresie ub. roku (1,93 proc.).
W Warszawie po krótkim okresie dominacji Radia Warszawa, stacji diecezji warszawsko-praskiej, Radio Maryja powróciło na pierwsze miejsce. Słucha go w stolicy 2,14 proc. odbiorców. Rok wcześniej w tym okresie było to 1,47 proc.
Drugie miejsce zajmuje Radio Warszawa 106,2 FM. Stacja uzyskała słuchalność na poziomie 1,06 proc., co jest gorszym wynikiem niż słuchalność w poprzednim kwartale (1,39 proc.). Rok wcześniej na tym rynku ta stacja miała 0,39 proc. Trzecie jest Radio PLUS Warszawa z 0,43 proc. słuchalności.
Radio Maryja jest liderem także w Krakowie, gdzie notuje słuchalność na poziomie nawet lepszym niż w Warszawie – 2,26 proc., to więcej niż ubiegłoroczne 1,9 proc. Drugie jest Radio PLUS Kraków jedynie z 0,82 proc., podczas gdy rok temu (jeszcze jako VOX FM Kraków) było to aż 2,64 proc.
Na Śląsku również najpopularniejszą stacją katolicką jest Radio Maryja z wynikiem 1,23 proc. (rok wcześniej było to 1,19 proc.).
Na drugim miejscu sklasyfikowano Radio eM. Stacja ta uzyskała słuchalność na poziomie 0,36 proc. Radio Plus Śląsk uplasowało się na trzecim miejscu z wynikiem 0,34 proc.
Toruńska rozgłośnia jest liderem także w Poznaniu i Wrocławiu. W stolicy Wielkopolski słucha go 1,44 proc. odbiorców lokalnego rynku radiowego (w ub. roku 0,85 proc.), drugie jest Radio Emaus z wynikiem 0,82 proc. (rok wcześniej było to 1,21 proc.).
We Wrocławiu Radio Maryja uzyskało najlepszy wynik w całej Polsce – ma aż 3,2 proc. udziałów w rynku lokalnym i zanotowało największy wzrost słuchalności rok do roku – w 2010 r. było to tylko 1,22 proc., potem w kolejnych kwartałach popularność stacji sukcesywnie się zwiększała. Toruńska rozgłośnia jest jednak dopiero dwunasta w lokalnym rankingu. Drugie z katolickich stacji jest Katolickie Radio Rodzina, które też zyskuje słuchaczy: obecnie ma 1,51 proc., rok wcześniej było to 0,49 proc.
Stacja redemptorystów wygrywa ponadto w Łodzi, gdzie słucha go 1,28 proc. odbiorców rynku radiowego (rok wcześniej 1,57 proc.). Drugie jest Radio PLUS Łódź, które traci – obecnie ma 0,94 proc., rok temu jako VOX FM Łódź było to 1,96 proc. Trzecie jest Radio Niepokalanów. Stacja franciszkanów uzyskała 0,24 proc., rok wcześniej było to 0,07 proc.
Spośród dużych aglomeracji jedynie w Trójmieście i Szczecinie dominują inne stacje niż Radio Maryja.
W Trójmieście liderem jest Radio PLUS Gdańsk. Rozgłośnia archidiecezji gdańskiej uzyskało 2,28 proc., rok wcześniej było nieco więcej – 2,56 proc. Radio Maryja jest drugie z wynikiem 1,72 proc. słuchalności, rok temu było to 1,32 proc.
W Szczecinie na prowadzeniu jest Radio PLUS Szczecin z wynikiem 2,56 proc. Rok temu jako VOX FM Szczecin miało 1,98 proc. Drugie jest Radio Maryja (1,15 proc. wobec 1,57 proc. rok wcześniej.
Toruńska rozgłośnia założona przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów) w tym roku skończyła 20 lat. W ostatnich dziesięciu latach straciła blisko połowę słuchaczy, ale teraz ich powoli odzyskuje. Jest jedną z zaledwie czterech rozgłośni, które w ostatnim roku zwiększyły czas, jaki poświęcają mu słuchacze. W ostatniej pielgrzymce na Jasną Górę brało udział ponad 100 tysięcy słuchaczy Radia Maryja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.