Smakołyki i rzemiosło na II Targach Wyrobów Klasztornych
06 lipca 2011 | 16:07 | tk Ⓒ Ⓟ
Nalewki, sery, pieczywo i wiele innych smakołyków a także wyroby rzemiosła artystycznego czekają na gości II Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych w Bierzwniku (woj. Zachodniopomorskie). Imprezę, która w dniach 16-17 lipca odbędzie się wokół pocysterskiego klasztoru wzbogacą m.in. inscenizacje życia w rycerskim obozowisku, warsztaty rzemieślnicze, turnieje i nocna biesiada rycerska w podziemiach klasztoru.
Ideą Targów jest przypomnienie zachowanie tradycji dawnych klasztorów przez prezentowanie produktów powstających wedle tradycyjnych receptur we współczesnych zakonach. Projekt ma także zachęcić i wesprzeć producentów w promowaniu i sprzedaży regionalnej żywności.
Współorganizatorem targów jest powołane przed 10 laty Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich. Członkini Stowarzyszenia dr Barbara Stolpiak, archeolog z UAM w Poznaniu powiedziała KAI, że w przeszłości klasztory były instytucjami ekonomicznymi, natomiast dziś ich naturalne potrzeby – np. drobne remonty – stanowią dla ich gospodarzy poważny problem finansowy.
Poprzez organizowanie podobnych imprez, Stowarzyszenie chce niejako „zalegalizować” działania, do których klasztory mają utrwalone w tradycji prawo – tłumaczy Stolpiak. – Na Pomorzu Zachodnim jesteśmy w wyjątkowo trudnej sytuacji: żyjemy daleko od centrum a wszelkie centralne programy pomocy do nas nie dochodzą. Jesteśmy dlatego szczególnie aktywni, tym bardziej, że nasze zabytki są w najgorszym stanie – oceniła archeolog.
Organizatorzy liczą też na to, że inicjatywa zachęci wytwórców prywatnych do przystosowywania gospodarstw do produkcji ekologicznej. Tegoroczne Targi wzbudziły wśród nich spore zainteresowanie: odszukują oni dawne receptury, by takie produkty wytwarzać i sprzedawać – przyznaje członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich.
Organizatorzy zwracają uwagę, że społeczność gminy i parafii stanowią ci sami ludzie. – Chodzi o uaktywnienie tej społeczności, aby ludzie sięgali do przeszłości szukając w niej tego, co najlepsze. Jeżeli dziś jest moda na produkty czyste i ekologiczne, to niech one będą wytwarzane według starej receptury, niech ludzie kupują to, co nie jest oszustwem – podkreśla dr Stolpiak.
Do Bierzwinka przybędą w tym roku przedstawiciele kilkunastu ośrodków klasztornych, m.in. cystersi z Winników k. Węgorzyna oraz z Wąchocka, Manufaktura Kapucynów z Warszawy, siostry z Mińska na Białorusi, boromeuszki z Trzebnicy oraz przedstawiciele klasztorów z Niemiec.
Będzie można zaopatrzyć się m.in. w różańce wykonane z rośliny, zwanej łzami Hioba, ręcznie pisane ikony, ceramikę, wyroby z wosku, kosmetyki naturalne. Przedstawiciele klasztorów przywiozą wiele specjałów spożywczych: nalewki, miody, powidła, wina i inne regionalne smakołyki.
Targom towarzyszyć będą m.in. rozgrywki sportowe w tym bieg o Puchar Opata, mecze szachowe, zawody wędkarskie, nocny turniej tenisa stołowego, zwiedzanie klasztoru pocysterskiego i stanowisk archeologicznych.
Będzie też można zobaczyć jak wyglądało życie w obozowisku rycerskim. Pokaz sprawności zaprezentuje grupa konna „Rycerze Pogranicza”. Dla miłośników filmu przygotowano blok Kino Nocą, w ramach którego pokazane zostanie m.in. „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego. Całą imprezę zakończy biesiada rycerska w piwnicach klasztoru w Bierzwniku.
W I Międzynarodowych Targach Wyrobów Klasztornych zorganizowanych w ub.r. wzięło udział kilkunastu wystawców klasztorów niemieckich i polskich oraz liczni wytwórcy wyrobów lokalnych. Targi odwiedziło kilka tysięcy osób.
Współorganizatorem imprezy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, którego siedzibą jest Bierzwnik. Stowarzyszenie to skupia 20 gmin polskich, na terenie których znajdują się zabytki pocysterskie. Projekt wspierany jest przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.
Szczegółowy program Targów można znaleźć na stronie internetowej biewrzwnik.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.