Kalwaria Zebrzydowska: wizerunek Matki Bożej coraz bardziej znany w Polsce i na świecie
04 lipca 2011 | 16:01 | rk Ⓒ Ⓟ
W dolnym kościele w Centrum Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach niebawem otwarta zostanie kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej – poinformował kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Damian Muskus OFM. Ma ona być w tym miejscu jedną z siedmiu kaplic poświęconych najważniejszym sanktuariom maryjnym z całego świata.
Opiekunowie sanktuarium przekazali już na ręce metropolity kard. Stanisława Dziwisza kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej, który od ponad 400 lat gromadzi rzesze pielgrzymów.
O. Muskus przypomina, że od kilku lat Matka Boża Kalwaryjska posiada swoje ołtarze, bądź specjalne kaplice, w dwóch kościołach archidiecezji częstochowskiej – w klasztorze oo. bernardynów w Częstochowie oraz w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce; oraz w diecezji bielsko-żywieckiej – w parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele parafialnym w Buczkowicach.
Jak informuje franciszkański kustosz, w ostatnich pięciu latach Matka Boża Kalwaryjska zaczęła odbierać cześć w kolejnych świątyniach, do których kalwaryjscy bernardyni ufundowali wierne kopie. „Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej zawędrował też do Ameryki Południowej, dzięki pochodzącemu z Kalwarii Zebrzydowskiej ks. Robertowi Chrząszczowi, który przywiózł do Brazylii figurę Matki Bożej Kalwaryjskiej, wykonaną na podstawie cudownego obrazu. Poświęcenia figury dokonał kard. Dziwisz, który 23 listopada 2009 r. odwiedził parafię św. Łucji w Rio de Janeiro” – dodaje o. Muskus, który niedawno przekazał wizerunek Matki Bożej kalwaryjskiej także parafii w Szarogrodzie na Ukrainie. Powstają tam Dróżki wzorowane na kalwaryjskich.
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela – wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego.
W 1641 r. bernardyni otrzymali obraz Matki Bożej Płaczącej, podarowany przez Stanisława z Brzezia Paszkowskiego. Obraz ten na polecenie biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika przeniesiono z kościoła do zakrystii, gdzie miał pozostawać do czasu wyjaśnienia jego cudownego charakteru. 15 lat później władze kościelne uznały obraz za łaskami słynący i zezwoliły na jego publiczną cześć i umieszczenie ponownie w kościele głównym. Koronacji obrazu dokonał 15 sierpnia 1887 r. biskup krakowski Albin Dunajewski. W stulecie koronacji na krakowskich Błoniach bł. Jan Paweł II uhonorował wizerunek Kalwaryjskiej Madonny złotą różą, za to – jak sam powiedział – „kim była i kim nie przestała być w jego życiu”.
Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy Jana Pawła II. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła przybywał tu ze swoim ojcem z pobliskich Wadowic. Pielgrzymował też jako kapłan i arcybiskup oraz dwukrotnie (w 1979 i 2002 r.) jako papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.