Sromowce Niżne: bp Skworc poświęcił figurę św. Krzysztofa – patrona flisaków
03 lipca 2011 | 18:23 | eb Ⓒ Ⓟ
Bp Wiktor Skworc poświęcił figurę św. Krzysztofa – patrona flisaków. Stanęła ona przed kościołem parafialnym w Sromowcach Niżnych. Figura przedstawia św. Krzysztofa, który niesie Pana Jezusa, natomiast w prawej ręce ma sprysę – długi drąg, który służy do odpychania flisackich łodzi. Na postumencie jest także napis „Święty Krzysztofie Ty nasz patronie, kieruj naszymi łodziami i rodzinami”.
Bp Skworc przypomniał podczas uroczystości, że św. Krzysztof jest czczony jako opiekun podróżujących, pielgrzymów, przewodników, flisaków i marynarzy. Ordynariusz diecezji tarnowskiej mówił też, że flisacy są strażnikami bezpieczeństwa tych, którzy znajdują się w łodzi. „Każdy wsiadający do łodzi obdarza ich zaufaniem i niejako składa w ich ręce swoje bezpieczeństwo. Nasze życie, to także rwąca rzeka, w której pełno jest głazów i wirów stanowiących zagrożenie dla człowieka. Potrzebujemy zatem opiekunów, którym można zaufać, przewodników, którzy poprowadzą nas pewną drogą” – mówił kaznodzieja, wskazując na przykład świętych patronów. Biskup prosił też flisaków, by za przykładem św. Krzysztofa nieśli Chrystusa współczesnemu światu, targanemu niepokojem i brakiem stałych wartości.
Ustawienie figury św. Krzysztofa przed kościołem to inicjatywa flisaków i ks. proboszcza Marka Kądzielawy.
„Flisacy modlą się do swojego patrona. Podczas spływu mają ze sobą obrazki, breloczki z wizerunkiem św. Krzysztofa. Często też kiedy wyruszają, kropią ludzi wodą z Dunajca i robią znak krzyża” – mówi ks. Kądzielawa, proboszcz w Sromowcach Niżnych.
We wsi jest przystań flisacka, większość mężczyzn mieszkających w Sromowcach Niżnych to flisacy. Spływ przełomem Dunajca jest dużą atrakcją turystyczną. Każdego roku korzysta z niej ok. 250 tys. osób. W tym sezonie będzie pracować ok. pół tysiąca flisaków, połowa z nich pochodzi ze Sromowiec Niżnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.