Odpust w Tuchowie: modlitwa o pracę i apel o rzetelną politykę prorodzinną
03 lipca 2011 | 14:19 | eb Ⓒ Ⓟ
Ludzie pracy, bezrobotni, oraz pracujący za granicą modlili się w niedzielę, 3 lipca w Tuchowie. Mszy św. podczas Wielkiego Odpustu przewodniczył ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc. W homilii apelował do polityków, rządu i samorządów o prowadzenie rzetelnej, skutecznej i długofalowej polityki prorodzinnej.
„Oby polityka prorodzinna stała się jednym z głównych tematów dyskusji w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, niech przyświeca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jako kontynuowanie tematu podjętego przez rząd Węgier” – mówił kaznodzieja.
Biskup wskazywał, że same małżeństwa i rodziny mogą dla siebie wiele zrobić przez budowanie, umacnianie więzi rodzinnych, przez okazywanie wzajemnego szacunku, zwłaszcza wobec żony i matki; poprzez przygotowanie młodzieży do życia w małżeństwie i rodzinie. Kaznodzieja zachęcał też rodziny do wspólnej modlitwy.
Bp Skworc mówił także, że praca to dziś najbardziej pożądane dobro. Hierarcha podkreślił, że człowiek pracy ma też prawa do uczciwego pracodawcy i niedzieli wolnej od pracy. Biskup wskazywał z niepokojem, że bezrobocie w I kwartale wzrosło, powiększa się w grupie absolwentów, z czym łączy się migracja zarobkowa za granicę. „Motorem napędzającym migrację są również niskie płace i gospodarczy marazm w naszym kraju, wynikający przede wszystkim z biurokratycznych barier dla wszelkich form przedsiębiorczości, jednym słowem krępowanie wolności działalności gospodarczej” – mówił ordynariusz diecezji.
Biskup apelował, by każdy wyjeżdżający zastanowił się czy jest duchowo mocny na zmiany i przeciwności, zachowania wierności Bogu i człowiekowi, a także zdolny do uczciwej pracy, trzeźwości i gospodarności.
Prosił też, aby w parafiach tworzyć modlitewne kręgi rodzin osób pracujących za granicą.
Do 10 lipca do tuchowskiego sanktuarium przybędą pielgrzymi z całego kraju, a także z zagranicy. Każdego roku na początku lipca przed obrazem Matki Bożej modli się ok. 100 tys. osób.
Odpustowi towarzyszy hasło „Z Maryją do pełni komunii z Bogiem". Codziennie Msze św. odprawiane są o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. Czuwanie modlitewne odbędzie się w nocy z 7 na 8 lipca. Potrwa od godziny 21.00 do 5 rano. Każdego dnia w programie także: Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec i Droga Krzyżowa.
Ponadto pielgrzymi mogą zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne oraz ruchomą szopkę. W krajobraz Tuchowa wpisały się także barwne kramy.
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.