Żołnierze, weterani, kolejarze, słuchacze Radia Maryja na drugim dniu odpustu w Tuchowie
03 lipca 2011 | 11:54 | sp Ⓒ Ⓟ
Żołnierze, weterani, słuchacze Radia Maryja, dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych, przybyli 2 lip[ca do Tuchowa żeby wziąć udział w drugim dniu odpustu w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Szczegółowe hasło drugiego dnia odpustu brzmi: "Z Maryją budujmy komunię z Bogiem poprzez pomoc bliźnim".
Pierwszej w tym dniu Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił redemptorysta, o. Jan Rzepiela, z klasztoru redemptorystów w Paczkowie. W homilii mówił, że obecny rok duszpasterski wzywa nas do pełnej komunii, czyli pełnego zjednoczenia z Bogiem, który chce uczynić człowieka prawdziwie szczęśliwym. Wzorem takiej postawy jest Maryja, jedyna istota w pełni zjednoczona z Bogiem i wypełniająca Jego wolę. Miłość Maryi przejawia się w Jej pomocy ludziom, co widać już w ewangelicznych scenach spotkania ze św. Elżbietą, czy w Kanie Galilejskiej. Kaznodzieja wezwał do takiej właśnie pełnej miłości pomocy bliźnim na wzór Matki Bożej.
Koncelebrowanej Mszy Świętej o godzinie 9.00 przewodniczył ks. profesor Jan Banach, wykładowca historii Kościoła na UPJPII w Krakowie na Wydziale Teologicznym, sekcja w Tarnowie. Słowo Boże wygłosił o. Stanisław Biedrowski CSsR, redemptorysta – misjonarz pracujący obecnie w Tuchowie. W homilii ukazał Maryję jako wzór najpiękniejszej komunii z Bogiem, do której prowadzi Ona przez swego Syna. Kaznodzieja wezwał do regularnego uczestnictwa we Mszy świętej, która jest drogą do jedności z Bogiem oraz źródłem siły do służby Bogu i ludziom zgodnie z własnym powołaniem. Dostrzegł również konieczność kierowania się w życiu właściwie ukształtowanym lub uformowanym sumieniem oraz zaprosił do modlitwy i wdzięczności Bogu za dar kapłanów.
Uroczystej sumie, przewodniczył z kolei ks. dr Adam Nowak, kapelan Ojca Świętego. Na Mszę św. z pielgrzymką przybyli przedstawiciele żołnierzy, żołnierzy AK oraz żołnierzy represjonowanych. Ks. Piotr Gajda, który wygłosił homilię powiedział, że budowanie komunii z Bogiem dokonuje się w słowie Bożym i sakramentach. Wezwał do regularnego uczestnictwa w Eucharystii oraz refleksji nad postępowaniem moralnym. Wyraził uznanie dla cierpienia, które żołnierze znosili dla wiary i ojczyzny. Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna dookoła bazyliki.
Eucharystia sprawowana o godzinie 15.00, która transmitowana była przez Radio Maryja, zgromadziła licznie pielgrzymów Rodziny Radia Maryja oraz dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych. Główny celebrans, o. dr Janusz Sok, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, w homilii powiedział, że dzieci powinny pilnie pracować i korzystać z pomocy rodziców, aby spełnić swoje marzenia i stać się w przyszłości dobrymi ludźmi. Podkreślił również, że największym skarbem, jaki rodzice mogą dać dzieciom jest ich wzajemna miłość i szacunek dla siebie nawzajem.
Na ostatniej w tym dniu Mszy św. jak każdego roku zgromadzili się kolejarze, którzy przybyli w pielgrzymce do stóp Matki Bożej Tuchowskiej. Ksiądz biskup Andrzej Jeż, który przewodniczył Eucharystii, podkreślił w homilii, że kolej stanowi bodziec, który przyspieszył rozwój cywilizacji. Dzięki komunikacji człowiek może wyruszyć ku drugiemu człowiekowi. Taką wędrówkę ku drugiemu człowiekowi z pośpiechem podejmuje Maryja idąc do Elżbiety, ale i do każdego z nas. Obdarza Ona innych sobą, a nas wzywa do tego samego. Ksiądz biskup wezwał również do wejścia na drogę wzajemnego ofiarowania się sobie w miłości, ponieważ jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Dlatego powinniśmy na wzór Maryi i razem z Nią, zawsze z pośpiechem wychodzić ku Bogu i drugiemu człowiekowi. Po Mszy świętej odbyła się procesja eucharystyczna wokół bazyliki.
Dzień odpustowy zakończył się uroczystym zasłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz wieczorem maryjnym, w ramach którego zgromadzeni wierni odmówili różaniec na sanktuaryjnych dróżkach różańcowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.