Urzejowice: dziś koncert Grzegorza Turnaua z okazji 600-lecia parafii (zapowiedź)
02 lipca 2011 | 12:32 | pab Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj o 19.30 w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach z koncertem wystąpi Grzegorz Turnau. Wydarzenie związane jest z jubileuszem 600-lecia parafii, której centralne obchody zaplanowano na wrzesień. Będzie także okazją, aby spotkać zaproszonych przedstawicieli rodu Turnaów, który odegrał ważną rolę w historii tutejszej wioski oraz parafii. Wstęp wolny.
Urzejowice to wieś położona na południe od Przeworska, przy drodze prowadzącej do Dynowa. Specyficznymi cechami Urzejowic są: kształt pól, zagęszczenie zabudowań oraz układ pól podzielonych na niwy i łany z licznie rozdrobnionymi gruntami. Zagrody zgrupowane są w trzech zwartych dzielnicach, z których południowa to Zagrody, zachodnia (z kościołem) – Kąty, a północno-zachodnia – Zarudzie.
Najstarsza wzmianka o Urzejowicach pochodzi z 1411 roku. Jest nią przywilej fundacyjny kościoła z 14.IX.1411 r. znajdujący się w materiałach Archiwum Diecezji Przemyskiej. Fundatorami byli bracia Jan i Mikołaj Szenko (Sienko) oraz ich matka. Biskup przemyski Maciej Janina zlecił prowadzenie parafii w Urzejowicach Kanonikom Regularnym Bożego Grobu w Miechowie.
W 1870 roku parafię objął ks. Karol Pawłowski, który przy pomocy nowych właścicieli Urzejowic, Hermana i Genowefy Turnau, dokonał kapitalnego remontu kościoła.
Istniejący kościół jest trzecim z kolei, a jego konsekracji dokonał 24 maja 1910 roku ordynariusz przemyski, święty bp Józef Sebastian Pelczar. W ostatnich latach świątynia przeszła remont, odnowiona została polichromia, wykonane ogrzewanie, a obecnie trwa remont organów.
Obecnie w parafii posługują księża diecezjalni: proboszcz ks. kan. Antoni Łyko i wikariusz ks. Krystian Koś.
Jedną z atrakcji wsi jest położony naprzeciwko kościoła zespół pałacowo – parkowy z XIX w. z rzadko spotykanym gatunkiem drzewa – platanem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.