Kraków: jutro pielgrzymi z Węgier symbolicznie przekażą Polakom przewodnictwo w UE
27 czerwca 2011 | 21:47 | led, pc (KAI) Ⓒ Ⓟ
Podczas rozpoczynającej się jutro narodowej pielgrzymki, Węgrzy symbolicznie przekażą Polakom przewodnictwo w Unii Europejskiej. We wtorek pielgrzymi przyjadą do Krakowa, gdzie wezmą udział w Mszy św. w Bazylice Mariackiej oraz złożą wieńce na grobach św. królowej Jadwigi oraz Stefana Batorego na Wawelu. Odwiedzą także Częstochowę i Stary Sącz – miejsca kultu łączące Polaków i Węgrów.
„Pielgrzymka związana jest z przekazaniem przewodnictwa i chodzi o to, aby pokazać Europie, że nasza wspólnota zbudowana jest na duchowym fundamencie. Mam nadzieję, że Polska przejmie od Węgier tę pałeczkę w sztafecie wierności wartościom chrześcijańskim” – zaznaczył jej główny organizator László Budai, radny z Szigetszentmiklós, a zarazem przewodniczący samorządowej komisji kultury i mediów.
Jak podkreślają organizatorzy, Węgrzy przyjadą do Polski z nadzieją, że Warszawa na czele unijnej prezydencji będzie kontynuować dzieło Budapesztu – pokazywanie Europie jej prawdziwego, duchowego fundamentu oraz wierność wartościom chrześcijańskim.
W Narodowej Pielgrzymce Węgrów udział weźmie ok. 700 pielgrzymów, którzy odwiedzą Kraków, Częstochowę i Stary Sącz – najważniejsze miejsca kultu łączące Polaków i Węgrów.
Pielgrzymka rozpocznie się 28 czerwca w Krakowie, w dniu wspomnienia św. Władysława, który był władcą Węgier z dynastii Arpadów i jest patronem kraju. W Krakowie pątnicy wezmą udział w mszy św. w Bazylice Mariackiej, która rozpocznie się o godz. 8.30. Pielgrzymów powita kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Ok. godz. 10.30 pielgrzymi przejdą na Wawel, gdzie złożą wieńce na grobach św. królowej Jadwigi oraz Stefana Batorego.
Głównym patronem tego przedsięwzięcia jest dr László Kövér, przewodniczący Parlamentu Republiki Węgierskiej. Pielgrzymów prowadzić będą biskupi węgierscy János Székely z archidiecezji Ostrzyhom-Budapeszt, József Tamás z archidiecezji Alba Julia w Siedmiogrodzie w Rumunii i Antal Majnek z diecezji Mukaczewo na Zakarpaciu na Ukrainie oraz ks. Botond Bátor, węgierski prowincjał zakonu paulinów.
Z Krakowa pielgrzymi udadzą się do Częstochowy, gdzie wezmą udział w uroczystościach religijnych na Jasnej Górze. Wspominać tam będą założyciela zakonu paulinów, bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Polscy paulini ofiarują Węgrom wierną kopię Obrazu Jasnogórskiego, która trafi do specjalnej kaplicy w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie.
Ostatnim etapem narodowej pielgrzymki Węgrów do Polski będzie Msza św. w Starym Sączu, miejscu działalności i pochówku św. Kingi z rodu Arpadów.
Po powrocie na Węgry, 30 sierpnia paulini przekażą Węgrom kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej podczas uroczystości, która odbędzie się to przed gmachem parlamentu w Budapeszcie. Później jej uczestnicy w procesji przejdą do Bazyliki św. Stefana. Obraz zawiśnie w kaplicy, w której przechowywane są relikwie prawej dłoni świętego. Odbędzie się tam następnie czuwanie modlitewne przez całą noc i dzień, do wieczora 1 lipca. Wezmą w nim udział Węgrzy, a także mieszkający w tym kraju Polacy, Słowacy i Niemcy. Węgierscy grekokatolicy odśpiewają Akatyst.
W przyjęciu obrazu przed parlamentem udział weźmie m.in. wicepremier Zsolt Semjén, przewodniczący koalicyjnej Ludowej Partii Chrześcijańskich Demokratów (KDNP), ambasador RP w Budapeszcie Roman Kowalski, przedstawiciele rządu i posłowie, wśród nich Katalin Szili, dziś niezależna, wiceprzewodnicząca parlamentarnej Komisji Wspólnoty Narodowej. Wcześniej należała ona do Węgierskiej Partii Socjalistycznej i była przewodniczącą parlamentu.
Organizatorami pielgrzymki są węgierskie cywilne stowarzyszenia przyjaźni polsko-węgierskiej i organizacja non-profit Missziótours.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.