Wystawa "Malowanie dziesięciorga przykazań" na murze radomskiej kurii
24 czerwca 2011 | 10:39 | rm Ⓒ Ⓟ
Na murze kurii diecezjalnej w Radomiu prezentowana jest wystawa "Malowanie dziesięciorga przykazań". Jest to prezentacja monumentalnych wydruków prac Stefana Gierowskiego – wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej. Projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Postępu STEP z Warszawy. Honorowy patronat nad wystawą objęli: biskup diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Cykl "Malowanie dziesięciorga przykazań" powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku, a jego punktem wyjścia była XV-wieczna "Tablica Dziesięciu Przykazań" anonimowego mistrza gdańskiego. W "Dekalogu" można znaleźć barwne obrazy na płótnie, pełne wibrujących plamek, kolory użyte przez artystę są czyste i dźwięczne. Miejscami w harmonię płócien wkrada się wyraźny dysonans symbolizujący grzech. W najnowszych pracach Gierowski operuje podstawowymi kształtami geometrycznymi i intensywnymi kolorami. Niektóre obrazy są niemal zupełnie monochromatyczne, budowane jedynie intensywnością natężenie barwy. W 1989 za ten cykl Stefan Gierowski otrzymał Nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność".
Stefan Gierowski urodził się w 1925 w Częstochowie. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i Z. Pronaszki. Obecnie artysta jest na emeryturze. Maluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni. Posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem, fakturą. Kolejne okresy twórczości są dążeniem do maksymalnej redukcji form i uniwersalnej metafory. W latach 80. artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych.
Wystawę w Radomiu można oglądać do końca sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.