Bp Napierała: poprawność polityczna nie może decydować o ludzkim życiu
23 czerwca 2011 | 15:14 | ek Ⓒ Ⓟ
Żadna poprawność polityczna nie może decydować w kwestii ludzkiego życia, a żadna partia nie może w tej sprawie wprowadzać dyscypliny głosowania – mówił bp Stanisław Napierała podczas uroczystości Bożego Ciała w Ostrowie Wielkopolskim.
Procesja rozpoczęła się przy kościele św. Antoniego Padewskiego i prowadziła na rynek. Tutaj ordynariusz diecezji kaliskiej odprawił Mszę św. w asyście ostrowskich kapłanów oraz neoprezbiterów, którzy 26 maja w kaliskiej katedrze przyjęli święcenia kapłańskie.
W homilii wskazał na hasła znajdujące się przy czterech ołtarzach. Zaznaczył, że hasło przy pierwszym ołtarzu: „Witaj Jezu Synu Maryi” łączy Boże Ciało z nawiedzeniem Maryi w znaku obrazu jasnogórskiego, jakie ma miejsce w diecezji kaliskiej. Przypomniał, że w dniach od 5 do 15 lipca Maryja będzie w Ostrowie Wielkopolskim i nawiedzi ostrowskie parafie. – Nawiedzenie otwiera ludzi i objawia ich wiarę. Wbrew lansowanemu stylowi życia społecznego i publicznego, jakby Boga nie było, wbrew propagowanym przez niektóre media wypowiedziom i zachowaniom pozwalającym sobie na bluźniercze dowcipy, a nawet kpiny pod adresem wiary, w ludziach jest potrzeba Boga, w ludziach jest głód Boga – wołał ordynariusz diecezji kaliskiej.
Słowa „Pan mój i Bóg mój” były hasłem przy drugim ołtarzu. – Dziś w Ostrowie Wielkopolskim pragniemy słowami Tomasza Apostoła publicznie wyznać, że Jezus Eucharystyczny Syn Maryi jest Panem i Bogiem naszym – mówił bp Napierała.
Słowa „Jezu Miłosierny dziękujemy” były z kolei tematem rozważania przy trzecim ołtarzu.- To hasło kieruje naszą uwagę ku Jezusowi, którego poznawaliśmy w czasie misji Miłosierdzia Bożego. Misje trwały 9 lat i zakończyły się 11 czerwca. Były to misje szczególne. Mówiły o Bogu, którego za mało znamy, o Bogu, który jest miłością i kocha nas. Misje przybliżyły Boga, który jest miłością miłosierną i ośmielały, aby temu Bogu zaufać mimo swoich grzechów i słabości – powiedział bp Napierała.
Zauważył, że misje prowadziły też do odkrywania i poznawania na nowo Boga obecnego w człowieku. – Kto Boga odrzuca, kto Boga lekceważy, ten nigdy nie uklęknie przed majestatem człowieka. Kto w Boga nie wierzy stacza się jak po pochylni ku traktowaniu człowieka instrumentalnie według kryteriów użytkowych i ekonomicznych – stwierdził bp Napierała.
Zwrócił się z apelem do parlamentarzystów, aby w czasie zbliżającej się debaty sejmowej nad obywatelskim projektem ochrony życia mieli odwagę uklęknąć przed majestatem człowieka i zagłosować zgodnie z prawem Bożym i prawem natury. – Niech w ten sposób wniosą swój wkład w ochronę życia człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Żadnej partii nie wolno tu wprowadzać jawnie, czy ukrycie tzw. dyscypliny głosowania. Chodzi bowiem o sprawę sumienia znamionującego człowieka i niezbywalne jego prawo. Żadna poprawność polityczna nie może decydować w kwestii ludzkiego życia. Nie może też decydować oglądanie się na zalecenia lub naciski ze strony gremiów europejskich – wołał hierarcha.
„Nie lękajcie się” to słowa zamieszczone przy czwartym ołtarzu. – Jezus Eucharystyczny, przy czwartym ołtarzu usytuowanym tu na ostrowskim rynku – w sercu miasta, woła nie lękajcie się żyć według wiary, nie lękajcie się wiary wyznawać publicznie, nie lękajcie się prawdy, nie lękajcie się być sobą – mówił bp Napierała.
Pod koniec Mszy św. zgodnie z tradycją przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki ponowił akt oddania miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu uchwalony w 1934 r. przez Radę Miejską i Zarząd Miejski. Msza św. zakończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
W diecezji kaliskiej procesje z udziałem biskupów odbywają się zawsze w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Na przemian biskupi uczestniczą w uroczystościach Bożego Ciała w tych miastach. W tym roku bp Stanisław Napierała przyjechał do Ostrowa Wielkopolskiego, a bp Teofil Wilski przewodniczył w Kaliszu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.