Bp Nitkiewicz: duch narodu armeńskiego żył w Kościele
22 czerwca 2011 | 10:40 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że duch narodu armeńskiego, gdy brakowało mu suwerenności państwowej, żył w Kościele, w jego liturgii i w tworzonych kodeksach – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 21 czerwca r. w sandomierskim Ratuszu podczas otwarcia wystawy pt. „U źródeł cywilizacji – Armenia”. Ekspozycja zawiera manuskrypty, kobierce i zabytki kultury ormiańskiej. Zorganizowana ona została przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Podczas wernisażu bp Nitkiewicz, długoletni pracownik Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich w Watykanie i były rektor ormiańskiego Kościoła w Rzymie, przybliżył historię chrześcijańskiej Armenii oraz jej chrześcijańskie korzenie.
– Przełomowym momentem w historii narodu i Kościoła ormiańskiego było stworzenie na potrzeby ewangelizacji alfabetu przez św. mnicha Mesropa. Dzięki temu religia chrześcijańska mogła przeniknąć do wszystkich sfer życia, kształtowała tożsamość i postawy ludzi. Armenia stała się w pełnym tego słowa znaczeniu chrześcijańskim przedmurzem – mówił bp Nitkiewicz.
– Niektórzy jej wrogowie chcieli narzucić jej zarówno dominację polityczną, jak i własną religię. Kościół był bowiem personifikacją państwa. Kiedy suwerenność państwowa pozostawała jedynie wspomnieniem lub marzeniem, duch narodu żył w Kościele, w jego liturgii oraz w tworzonych z wielkim artyzmem kodeksach – podkreślił biskup.
Na wystawie, którą można zwiedzać do września br. zaprezentowane są manuskrypty religijne, bogato dekorowane, pisane na pergaminie i papierze, oprawione w tłoczoną skórę. Do najciekawszych eksponatów należy Ewangeliarz królowej Myłke z 862 r., przechowywany w klasztorze mechiterystów w Wenecji. Zainteresowanie podczas wernisażu wzbudziły kobierce z motywami religijnymi, m.in. krzyża św. Andrzeja.
Ekspozycji towarzyszy prezentacja fotografii przedstawiających charakterystyczne elementy krajobrazu i kultury Armenii autorstwa Jerzego Krzemińskiego i Piotra Pyrcza.
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.