Abp Gądecki: bł. Natalia Tułasiewicz znakiem sprzeciwu wobec łatwego życia i konformizmu
21 czerwca 2011 | 18:47 | bt Ⓒ Ⓟ
Na osobę bł. Natalii Tułasiewicz będącej znakiem sprzeciwu wobec łatwego życia i konformizmu, której misja wychowawcza jest kontynuowana w poznańskich Szkołach Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (KSW) jej imienia, zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki. 21 czerwca w katedrze poznańskiej poświęcił on sztandar tych placówek.
Sztandar wyhaftowany przez siostry klaryski z Pniew stanowi dla szkoły, jak podkreśliła w rozmowie z KAI Krystyna Szablak, dyrektor Szkół KSW im. bł. Natalii Tułasiewicz, „symbol obecności w życiu społeczności szkolnej, w nauce i pracy wychowawczej, naszej błogosławionej patronki”.
„Szkoły im. bł. Natalii Tułasiewicz pragną bowiem za jej przykładem kształcić i wychowywać dla Boga. Małymi krokami zmierzać ku świętości” – stwierdziła ich dyrektorka przyrzekając w imieniu całej społeczności szkolnej, że będzie się starać urzeczywistniać hasło wyszyte na sztandarze: „Wielbimy Boga radością pracy codziennej”.
Do osoby patronki szkoły, bł. Natalii Tułasiewicz (1906-1945) nawiązał również abp Gądecki podczas Mszy św., której przewodniczył w poznańskiej katedrze. W wygłoszonej homilii wyraził on przekonanie, że ta wspaniała nauczycielka „kontynuuje dzisiaj swoją misję wychowawczą” w Szkołach KSW będąc ciągle „znakiem sprzeciwu wobec łatwego życia i konformizmu”.
„Niech bł. Natalia Tułasiewicz pozostanie stałym punktem odniesienia dla waszego myślenia i działania” – życzył metropolita poznański wychowawcom i wychowankom poznańskiej szkoły.
Jednocześnie wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że obowiązek nieustannego rozwoju i doskonalenia się dotyczy nie tylko uczniów, ale każdego człowieka ochrzczonego, mamy bowiem otrzymane od Stwórcy talenty pomnażać na Jego chwałę.
Stąd też wynika, jak zauważył abp Gądecki, „błogosławieństwo rozwoju, któremu wszyscy podlegamy, lecz któremu nie wszyscy się poddajemy”, a które powinno być rozwijane na trzech głównych płaszczyznach człowieczeństwa: płaszczyźnie rozwoju ciała, umysłu i ducha.
Tę zasadę nieustannego rozwoju powinna też, zdaniem kaznodziei, wprowadzać w życie każda dobra szkoła, a zwłaszcza szkoła katolicka. Taka szkoła bowiem dba zarówno o ciało człowieka, jak i o jego umysł troszcząc się o rozwijanie sprawności intelektualnej uczniów.
Jednak, jak podkreślił abp Gądecki, „istota kształcenia w szkole nie polega na wpajaniu wiedzy faktograficznej, ale na ćwiczeniu umysłu dziecka w dochodzeniu do tego, czego nie da się znaleźć w podręcznikach, na formowaniu ludzi mądrych, czyli mówiąc inaczej: dobrych”.
Natomiast za najważniejsze zadanie dobrej szkoły wiceprzewodniczący KEP uznał troskę o rozwój ludzkiego ducha, gdyż, jak zauważył, „formacja nie biorąca pod uwagę konieczności działania moralnego niweczy przyszłość ludzkości”.
„Zadaniem szkoły jest nie tylko dydaktyka, ale również wychowanie, czyli inaczej mówiąc dźwiganie społeczeństwa wzwyż” – zaznaczył abp Gądecki przyznając zarazem, że do takiej pracy z dziećmi i młodzieżą potrzebni są najlepsi wychowawcy, którzy sami będąc dojrzałymi ludźmi stanowić będą dla nich wzorce osobowe.
„Do tego rodzaju pracy potrzeba samych świadków. I takim świadkiem była też niewątpliwie patronka tej szkoły bł. Natalia Tułasiewicz” – stwierdził metropolita poznański.
Natalia Tułasiewicz została beatyfikowana w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II jako jedna z dwu świeckich kobiet w gronie 108 polskich męczenników poległych za wiarę w czasie drugiej wojny światowej. Kościół wyróżnił w ten sposób jej świecką świętość i etos pracy nauczycielskiej.
Natalia urodziła się w 1906 r. w Galicji, a gdy miała 15 lat jej rodzina zamieszkała w Poznaniu. Uczęszczała tutaj do Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, a następnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Poznańskim. Po ukończeniu studiów była nauczycielką w prywatnej szkole powszechnej pw. św. Kazimierza. Gdy zdała egzamin na nauczyciela szkół średnich przeszła do Gimnazjum Sióstr Urszulanek.
Była bowiem urodzonym pedagogiem. Postrzegano ją też jako nowoczesną i niezwykle twórczą nauczycielkę, która dążąc do doskonałości duchowej widziała potrzebę ustawicznego kształcenia się, przekraczania przeciętności oraz treningu intelektu i woli. Była przekonana, że tylko takim świadectwem nauczyciel może zdobyć autorytet i pociągnąć uczniów ku celom, jakie głosi.
Po wybuchu wojny zorganizowała szkołę podwórkową. W listopadzie 1939 r., wysiedlona przez hitlerowców, trafiła do Krakowa. W tym mieście i jego okolicach prowadziła tajne nauczanie dbając, jak sama mówiła, „aby wojna nie wyjałowiła z dusz uczennic dobra i piękna”.
Najpiękniejszym jednak znakiem jej działalności nauczycielskiej była praca w Hanowerze. Wiosną 1943 r. zdecydowała się na wyjazd jako wolontariuszka wydziału duszpasterskiego organizacji Zachód na przymusowe roboty do znajdującej się tam fabryki. Podczas pobytu Natalii w hanowerskiej fabryce jej misją była pomoc wywiezionym tam robotnicom. Służyła pomocą i radą w warunkach gdzie głód, choroby, wyniszczająca praca i celowa demoralizacja powodowały napięcia oraz konflikty.
Została aresztowana w kwietniu 1944 r. po wizycie nieostrożnego kuriera z Polski. Więziona, poniosła śmierć w komorze gazowej w Ravensbrück, w Wielki Piątek 31 marca 1945 r., tuż przed wyzwoleniem obozu.
W ramach Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu przy ul. Mińskiej 32 działa Niepubliczne Przedszkole, Publiczna Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum oraz Liceum.
Organem założycielskim i prowadzącym szkołę jest Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, które sięga ono korzeniami początków lat 80. XX w. i skupia nauczycieli, wychowawców oraz rodziców zatroskanych o los polskiej szkoły i wychowanie dzieci oraz młodzieży zgodne z duchem chrześcijańskim i dziedzictwem narodowym. Szkoła, oprócz programu MEN-u, realizuje także program wychowania i profilaktyki przygotowany przez KSW.
„Pragniemy, aby nasi uczniowie stawali się ludźmi wartościowymi, dobrymi i mądrymi, wiernymi przyjętym przez siebie zobowiązaniom” – wyjaśnia Krystyna Szablak, dyrektor placówek dodając, że szkoła stara się kształtować ucznia w posłuszeństwie rodzicom oraz nauczycielom i własnemu sumieniu.
Więcej informacji o poznańskich Szkołach KSW można znaleźć na: www.szkoly.poznan.ksw.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.