Kielce: rusza Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego dla Polonii ukraińskiej
20 czerwca 2011 | 16:36 | dziar Ⓒ Ⓟ
Przybliżenie postaci błogosławionych Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki, projekcje polskich filmów, nieszablonowe lekcje języka polskiego, poznawanie kościołów i zabytków Kielc oraz wycieczka do Warszawy – to główne atrakcje rozpoczynającej się w sobotę 25 czerwca Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego, zorganizowanej dla Polonii z Ukrainy.
40–osobowa grupa młodzieży z Polonii ukraińskiej – głównie z Podola – przybywa do Kielc na zaproszenie władz miasta. Za przygotowanie 12-dniowego programu pobytu i realizację projektu odpowiedzialny jest Ośrodek Kultury „Ziemowit” – filia Domu Kultury „Zameczek”.
Spotkania z rodzimą kulturą i tradycją rozpocznie niedzielna Msza św. (26 czerwca) w klasztorze na Karczówce oraz udział gości w imprezach w ramach Święta Kielc.
Codziennie uczestnicy będą brali udział w lekcjach języka polskiego oraz historii – w oparciu o projekcje filmów i spotkania ciekawymi ludźmi.
Jeden z tematów lekcji historii to „Karol Wojtyła: człowiek – kapłan – artysta”. Będzie także analizowane tło historyczne w powieści „Nad Niemnem” i w „Panu Tadeuszu”, połączone projekcją filmów. Przewidziane jest spotkanie z władzami Kielc, wizyta w rozgłośni Polskiego Radia Kielce oraz Msza św. w XIII-wiecznym kościele w Tarczku, w Górach Świętokrzyskich.
Uczestnicy projektu będą także gościli w Sandomierzu i w Warszawie. Głównym punktem pobytu w stolicy ma być wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, nawiedzenie grobu ks. Popiełuszki i spacer po Starówce.
Zajęcia w ramach Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego są organizowane przez Kielce dla Polonii z Ukrainy już po raz piąty. Potrwają do 7 lipca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.