Zakończyło się Jerycho Młodych w Pratulinie
19 czerwca 2011 | 18:09 | eł Ⓒ Ⓟ
W Pratulinie zakończyło się Jerycho Młodych, którego gościem honorowym był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Ostatniego dnia, w niedzielę 19 czerwca, obchodzono również 19. rocznicę istnienia Katolickiego Radia Podlasie. Spotkanie zgromadziło 2500 osób.
W uroczystościach uczestniczyli pracownicy Katolickiego Radia Podlasie, przedstawiciele samorządu lokalnego, świata biznesu, młodzież, a także tłumnie przybyli do Pratulina z całego regionu sympatycy Rozgłośni.
Mszę świętą koncelebrowali nuncjusz apostolski, arcybiskup Celestino Migliore, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski i licznie przybyli kapłani. W homilii arcybiskup Migliore mówił o tajemnicy Trójcy Świętej, obrazując ją przykładem współczesnych migracji.
– Ludzie przemieszczają się w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Emigrant wtedy osiąga sukces, kiedy uda mu się zintegrować w nowej społeczności i kiedy ofiaruje jej najlepszy przejaw kultury, z której przybywa – powiedział nuncjusz. – Tak było z Jezusem, który był emigrantem z nieba. Jego nowym środowiskiem stała się Ziemia. Przyjął ludzką naturę ze wszystkimi konsekwencjami. Przyniósł także na ziemię sposób życia w niebie: głębokie poczucie wspólnoty, współczucie, miłość twórczą i gotową na ofiarę jaka jest między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Tajemnica Trójcy to dogmat wiary, ale również styl życia. Chrześcijanin może i powinien upodabniać się do Osób Boskich poprzez życie według Słowa Bożego, wsłuchując się w głos Boga, dając się przez niego inspirować, pozwalając mu osądzać i oczyszczać nasze postępowanie indywidualne i społeczne.
Nuncjusz apostolski wspomniał też o diecezjalnej rozgłośni. – Życzę Radiu, aby było skutecznym instrumentem, które pomaga ludziom, rodzinom i grupom żyć na Ziemi, tak jakby już się było w niebie. Niech udaje mu się włączać słuchacza w codzienną lekturę Słowa Bożego, które inspiruje i oczyszcza. To słowo potrafi cementować jedność rodzin i społeczności lokalnych, mimo prób dzielenia, sporów czy przeciwstawiania.
Przypominając dzieło życia bł. Jana Pawła II apb Migliore zauważył, że osobista świętość papieża długo była niezauważana. Skrywał ją długo medialny obraz bojownika o pokój, moralnego autorytetu milionów ludzi. Ujawniły ją dopiero ostatnie lata życia, kiedy zmagał się z cierpieniem i niezrozumieniem. – Świat nie dostrzegał świętości papieża w chwili jego triumfu, kiedy obalał Żelazną Kurtynę, gdy walczył w obronie życia, bronił biednych, czy gdy przeciwstawiał się wojnie. Wtedy – mówił arcybiskup – słuchali go nieliczni. Wielu miało mu to za złe. Powoli jednak spod obrazu papieża – bohatera, wojownika, wyłoniła się jego świętość. Świat widział ją w cierpieniu papieża.
Jak powiedział abp Migliore, los Jana Pawła II to los Apostoła Piotra. Kreśli on poniekąd nasze własne koleje.
Tegoroczne obchody rocznicy istnienia KRP były tym bardziej wyjątkowe, że zbiegły się z Diecezjalnym Dniem Dziękczynienia za pontyfikat i beatyfikację Jana Pawła II, świętem młodych katolików diecezji siedleckiej – czyli „Jerychem Młodych” oraz II Diecezjalną Pielgrzymką Samorządowców organizowaną przez Akcję Katolicką.
O tym wszystkim przypomniał na zakończenie Eucharystii biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, również obecny w Pratulinie. Podkreślił on szczególną wagę tego, że na obchodach rocznicy istnienia rozgłośni gościł nuncjusz apostolski w Polsce – abp Celestino Migliore.
– W szczególny sposób przeżywamy dziś jedność naszego lokalnego Kościoła i chcemy świadczyć o niej. Po 20 latach od odzyskania wolności, jesteśmy wciąż krajem, który cały czas musi odbudowywać swoją tożsamość. Nasze wspólnoty lokalne chcą także współpracować z tymi położonymi na wschód od Bugu, a które nie mogą się jeszcze cieszyć taką wolnością, jak my – zaznaczył biskup.
Przed Mszą św. po raz kolejny wręczono Platynowe Nagrody Katolickiego Radia Podlasie, statuetki, które stanowią uznanie dla pracy osób i instytucji, które w ciągu ubiegłego roku szczególnie przyczyniły się do rozwoju i funkcjonowania rozgłośni. W kategorii„Przyjaciel Radia” nagrodzono Koło Przyjaciół KRP w Parczewie, w kategorii Wkład w Rozwój Regionu nagrodę otrzymał prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski, a w kategorii Modelowe Kontakty z Radiem nagrodę otrzymał prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski.
W dwóch kategoriach "Platynowe Mikrofony" rozdają słuchacze głosując na wybrane przez kapitułę osoby. Są to: osobowość radiowa i Misja Ewangelizacyjna.
W kategorii osobowość radiowa najwięcej głosów otrzymał Grzegorz Skwarek – Dyrektor Strategiczny Katolickiego Radia Podlasie, dziennikarz i prezenter. W kategorii misja ewangelizacyjna wyróżnienie otrzymała Joanna Kuczborska, dziennikarka prowadząca poranne audycje oraz katechezy radiowe.
Po raz pierwszy przyznano statuetkę w kategorii dziennikarstwo obywatelskie. Wyróżniono nią internautę mateo19, który przesyła artykuły do portalu podlasie24.pl. Mateo19 jest anonimowym współpracownikiem portalu, nie zdecydował się osobiście odebrać nagrody w Pratulinie.
Wśród osób biorących udział w głosowaniu rozlosowano wycieczkę śladami Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.