Płock: uroczystości 35. rocznicy Wydarzeń „Czerwca`76”
19 czerwca 2011 | 17:29 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki w Płocku rozpoczęła w niedzielę 19 czerwca miejskie uroczystości Wydarzeń „Czerwca`76”. Uczestnicy złożyli także kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Protestów Robotniczych. Organizatorem uroczystości był Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” w Płocku.
35 lat temu w czerwcu 1976 r. pracownicy największych miejskich zakładów pracy w Płocku wyszli na ulice, aby wyrazić swój protest przeciwko podwyżkom chleba i pustym półkom w sklepach. Płockie obchody tego wydarzenia rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki. Przewodniczył jej ks. Jacek Wichrowski SDB, który w homilii powiedział, że tamte wydarzenia, a później powstanie „Solidarności”, dało Polakom nadzieję na wolność.
„W Płocku 1976 r. w sklepach były pustki, bulwersowały wysokie ceny żywności. Gdy ludzie o godzinie szóstej rano wyszli na ulice, to był ich krzyk rozpaczy w imię godności życia – przypominał wydarzenia sprzed lat ks. Wichrowski. – Nie możemy pozwolić na to, żeby to poświęcenie zostało zapomniane” – podkreślał salezjanin.
W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe płockich zakładów pracy oraz reprezentujące zakłady Ursusa i Radomia, gdzie również 35. lat temu miały miejsce protesty robotnicze. Obecni byli także uczestnicy Wydarzeń „Czerwca`76”. Zarząd Regionu Płockiego NSZZ reprezentował jego przewodniczący Wojciech Kępczyński. Odczytał on list Piotra Dudy, szefa ogólnopolskiej „Solidarności”, skierowany do uczestników płockiego spotkania.
Uczestnicy spotkania złożyli także kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Protestów Robotniczych przy płockiej „Stanisławówce”. Na zakończenie przedstawicielom samorządu Płocka i płockich zakładów pracy wręczono okolicznościowe statuetki, upamiętniające 35. rocznicę Wydarzeń „Czerwca`76”.
W dniu 25 czerwca 1976 r. na ulice Płocka, w proteście m.in. przeciwko projektowi podwyżek, który przygotowywał rząd, wyszli na ulice pracownicy Petrochemii i Zakładów Maszyn Żniwnych. Tłumnie przeszli pod budynek komitetu PZPR, wołając „Chcemy chleba!”. Podobne akcje protestacyjne odbyły się także m.in. w Radomiu i warszawskim „Ursusie”. Łącznie wzięło w nich udział około 70 tys. robotników. W efekcie ówczesne władze tymczasowo zrezygnowały z podwyżek żywności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.