Dziś przypada 12. rocznica chirotonii władyki Włodzimierza Juszczaka
19 czerwca 2011 | 17:21 | pab Ⓒ Ⓟ
Dwunastą rocznicę chirotonii oraz ingresu do katedry wrocławskiej obchodzi dziś bp Włodzimierz Juszczak – władyka eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego.
Świętowanie jubileuszu odbywało się w czasie przeprowadzanej wizytacji kanonicznej w Oławie i Oleśnicy. Wierni podczas spotkań z biskupem pamiętali jednak o przypadającej dziś rocznicy, poprzez modlitwę i złożenie życzeń.
Biskup Włodzimierz Juszczak urodził się 19 lipca 1957 roku w Legnicy otrzymując na chrzcie imię Roman. Po maturze w 1976 r. wstąpił do Zakonu Ojców Bazylianów przyjmując imię zakonne Włodzimierz. 28 maja 1983 r. przyjął w Legnicy święcenia kapłańskie z rąk metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. W trakcie pracy duszpasterskiej odbywał zaoczne studia w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na fakultecie Prawa Kanonicznego, które ukończył licencjatem w 1990 r.
W 1989 r. prowincjał o. Wasyl Medwit, obecny egzarcha Kijowsko-Wyszhorodzki powołał go do monasteru warszawskiego, aby objął obowiązki magistra nowicjatu i prefekta braci – studentów. Jesienią 1993 r. o. Juszczak został przeniesiony do monasteru w Węgorzewie, gdzie objął obowiązki proboszcza parafii greckokatolickiej oraz dziekana olsztyńskiego. Po podniesieniu o. Wasylija Medwita do godności biskupa, od lipca 1994 roku przejął obowiązki protoihumena (prowincjała) bazyliańskiej wspólnoty w Polsce.
Po śmierci biskupa Teodora Majkowicza, 24 kwietnia 1999 roku decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II, o. Włodzimierz Roman Juszczak został mianowany biskupem eparchii Wrocławsko – Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Chirotonia i ingres odbyły się 19 czerwca 1999 roku. Za swoją dewizę biskupią przyjął słowa: „W górę podnieśmy serca”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.