Jerycho Młodych
19 czerwca 2011 | 11:21 | ks. mc, eł / ju. Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Siłacze Boga” od 17 czerwca w Pratulinie nad Bugiem trwa Jerycho Młodych. Główną ideą trzydniowego spotkania jest „burzenie murów”, jakie odgradzają człowieka od Boga i bliźniego.
„Jerycho” to rekolekcje pod gołym niebem, okazja do medytacji, spowiedzi, spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy doświadczyli „życia za murami” więzienia, niepełnosprawności, nienawiści, lęku i którzy siłę do ich przezwyciężenia odnaleźli w Jezusie Chrystusie.
W spotkaniu wzięło udział ok. 1300 osób, w większości z terenu diecezji siedleckiej. Honorowym gościem Diecezjalnego Święta Młodych był abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce. W pierwszym dniu młodzi uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym, obejrzeli spektakl przygotowany przez KSM ze Stoczka Łukowskiego i wzięli udział w nocnym czuwaniu modlitewnym. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem Samsona – biblijnego bohatera, który ukazuje, jak wielkie dary Boga mogą być zmarnowane wskutek własnej lekkomyślności, naiwności i ulegania żądzom. Czasami jedyną droga powrotu do Boga jest utrata wszystkiego, co mamy. Dalila przedstawiona jako narzędzie w rękach Filistynów, była też narzędziem w rękach Boga, by Samson w końcu zrozumiał, że oprócz zewnętrznego wroga, ma jeszcze jednego przeciwnika, kryjącego się w nim samym. Zwycięstwo nad tym wrogiem nie zależy od naszej siły, lecz od ufności w moc Boga. Już pierwszego dnia młodzi uczestnicy „Jerycha” mieli okazję spotkać się z niezwykle waleczną kobietą. Swoim świadectwem podzieliła się z nimi siostra Anna Bauchan – zakonnica, która prowadzi w Katowicach Stowarzyszenie im. Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczynom i Kobietom z tzw. marginesu społecznego.
Tematyka drugiego dnia „Jerycha” koncentrowała się na słuchaniu słowa Bożego, pracy w grupach i modlitwie. Dzień upłynął pod znakiem duchowej walki Dawida z Goliatem. Każdy z uczestników mógł zmierzyć się ze swoim Goliatem, zaczynając od tak prozaicznych spraw, jak trudności w nauce, przez doświadczenie cierpienia, samotności, życia w niewoli nałogu, aż po wszelką rzeczywistość grzechu. W dzisiejszym świecie jest wielu Goliatów, którzy wyzywają nas na pojedynek i próbują nas zastraszyć. Naprzeciw tych Goliatów staje Dawid, ubogi i bezbronny pasterz. Mocą Boga odnosi zwycięstwo. Podczas „Jerycha” młodzi mogli odkryć, kto jest ich Goliatem, a także zastanowić się, skąd brać siłę by stawić mu czoła, w co się uzbroić czy wreszcie w kim mieć sprzymierzeńca. O doświadczeniu duchowej walki opowiadali s. Amabilis z Siedlec, o. Damian Kosecki ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli Jezusa w Getsemani oraz s. Gabriela Cieślik – mistrzyni świata w karate, która zamieniła kimono na habit.
Dużym zainteresowaniem młodych cieszył się plener malarski prowadzony przez Małgorzatę Waszkiewicz, która od dziecka żyje z porażeniem mózgowym i maluje nogami. Oryginalny sposób ewangelizacji zaprezentowali Ojcowie Orioniści, którzy dla wszystkich uczestników przygotowali sakiewkę z pięcioma piernikami symbolizującymi duchowe pociski do walki z Goliatem. Tymi pociskami są słowo Boże, Eucharystia, spowiedź i kierownictwo duchowe, uczynki miłosierdzia oraz wspólnota.
Centralnym wydarzeniem sobotniego dnia była celebracja Słowa Bożego połączona ze świadectwami pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego, z udziałem abp. Celestino Migliore, oparta na walce Dawida z Goliatem. Celebrację rozpoczęła procesja z Arką Słowa Bożego, przed którą wykonany został wspólnotowy taniec Dawida. Podczas nabożeństwa chętni spośród młodzieży mieli możliwość zapisać się do powołanej tego dnia Armii Jerycha. Swoim doświadczeniem walki z Goliatem dzieliła się osoba niepełnosprawna, więźniowie z Włocławka i narkomani ze wspólnoty Cenacolo.
W słowie skierowanym do młodych abp Celestino Migliore mówił o odwadze bycia chrześcijaninem. – Odwaga nie jest tylko cnotą ludzką, ale również darem pochodzącym od Boga. Jest darem, który rodzi się i rozwija w miarę, jak pogłębia się nasza przyjaźń z Jezusem. Nieprzyjaciel lub Zło – jak go nazywa Pismo św. – nie posiada realnej mocy, lecz jest silny przez strach, który zasiewa w naszym sercu. Jeśli damy się sparaliżować temu strachowi, tracimy zapał ducha i w końcu zaczynamy robić to, czego chce zły duch. Młody Dawid, wiedząc, że Bóg może wszystko, przezwycięża niemoc i strach, które opanowały króla Saula. To jest odwaga Jezusa, okazywana zawsze, ilekroć stawał przed osobą dotkniętą przez chorobę, śmierć, niemoc fizyczną, głód czy opanowaną przez demona. Jego mocą jest przede wszystkim przekonanie, że jest świadomym swego posłannictwa Synem Bożym. Poddaje się Ojcu. Jego synostwo, jego życie jako Syna Boskiego Ojca jest źródłem jego umiejętności spojrzenia w oczy śmierci i przezwyciężenia: śmierci, choroby, cierpienia i niesprawiedliwości w każdej postaci- mówił Nuncjusz Apostolski.
W katechezie do młodych bp Kiernikowski mówił o bezinteresownej miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie. – Bóg jest szalony w swojej miłości. Niczego nie oczekuje, a wszystko daje. Jeżeli odkryjemy w sobie pustkę, Bóg może ją wypełnić. Miejcie w sobie to przekonanie, że żadne doświadczenie pustki nie może zwyciężyć człowieka, który zwróci się z ufnością do Boga. Jezus nie miał żadnej pewności w sobie, ale wiedział, że jest kochany przez Ojca. W tej perspektywie „lepszy jest gołąb na dachu niż wróbel w garści”. Tę zasadę mogą zrozumieć tylko ci, którzy poznali miłość i wierność Boga – nauczał Pasterz Kościoła Siedleckiego.
Na zakończenie celebracji młodzi zburzyli symbolicznego Goliata, którego wcześniej sami zbudowali. Trzeci dzień „Jerycha” będzie jednocześnie dniem diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Centralnym punktem ostatniego dnia spotkania młodych będzie Eucharystia pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore.
Jerychu Młodych patronuje Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej, a tworzą je ludzie młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, różnych formacji harcerskich i skautowych, grup ewangelizacyjnych i diakonii muzycznych całej naszej diecezji. W organizację „Jerycha” zaangażowani są również alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Wszystkich jednoczy Chrystus oraz wiara w to, że mocą słowa Bożego i Eucharystii można burzyć mury biegnące przez ludzkie serca. Wszyscy stanowią jedyną w swoim rodzaju Armię Jerycha – wspólnotę żywego Kościoła, w której młodzi młodym głoszą Ewangelię – świadectwem życia, śpiewem i tańcem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.