Kielce: wakacje u pallotynów – literackie i formacyjne
17 czerwca 2011 | 15:34 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ok. 300 osób, w tym ze środowisk polonijnych, skorzysta z oferty wakacyjnej kieleckich księży pallotynów z klasztoru na Karczówce. Ich propozycje w tym roku koncentrują się na poznawaniu szlaków literackich Kielecczyzny.
– Chodzi nam o pokazanie tradycji literackiej Ziemi Świętokrzyskiej i poznanie jej najbardziej znanych twórców współczesnych oraz szlaków literackich np. szlaku im. Stefana Żeromskiego. Zaplanowano więc spotkania ze współczesnymi literatami, koncerty muzyczne, a także poznawanie najcenniejszych zabytków Kielecczyzny – zapowiada pallotyn ks. Jan Oleszko SAC, rektor klasztoru na Karczówce.
W pierwszej dekadzie lipca w ośrodku pallotyńskim przy klasztorze na Karczówce będzie wypoczywała polonijna młodzież z Ukrainy – podopieczni duszpasterstwa pallotynów. Natomiast w drugiej i trzeciej dekadzie lipca przyjedzie młodzież polonijna z całej Europy. W sierpniu przygotowano turnusy dla młodzieży z Polski oraz dla młodych ludzi z Polonii europejskiej.
Podczas pobytu przewidziane są także zajęcia formacyjne i Msza św. Uczestnicy ponoszą odpłatność częściową, w kwocie ok. 7 zł za dobę, resztę pokrywają księża pallotyni z własnych funduszy.
Dodatkowo kieleccy księża pallotyni współorganizują w wakacje także praktyki studenckie dla studentów KUL – z zakresu głównie historii sztuki i konserwacji zabytków. Wspólnie z Politechniką Świętokrzyską monitorują również projekt studenckich praktyk w Kijowie i w Edynburgu w zakresie inwentaryzacji grobów.
Księża pallotyni ponad 50 lat są gospodarzami położonego na szczycie zalesionego wzgórza Karczówka w Kielcach – pobernardyńskiego zespołu klasztornego, z kościołem rektoralnym. Od kilku lat prowadzą także samodzielną parafię w pobliżu Karczówki – z nowym kościołem parafialnym, na osiedlu Podkarczówka.
Klasztor z ośrodkiem turystycznym i kościołem rektoralnym – przy których skupią się uczestnicy wakacji – zbudowano w miejscu dawnej kapliczki górniczej, gdzie niegdyś kwitł przemysł wydobywczy.
Kościół i klasztor były erygowane w 1624 r. przez bp. Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ocalenie Kielc od zarazy. Od bazyliki kieleckiej do kościoła na Karczówce prowadzi historyczna, miejska droga krzyżowa – wciąż czynna. W 1655 kościół i klasztor zostały ograbione i częściowo spalone przez Szwedów. Karczówka była także miejscem spotkań i potyczek powstańców styczniowych oraz działań żołnierzy Armii Krajowej.
Karczówka – obecnie także miejsce spacerów, rekreacji, turystyki – ma ambicję być ośrodkiem kultury i sztuki sakralnej – organizowane są wystawy, koncerty, działalność wydawnicza itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.