Łódź: „Katecheci i duszpasterze powinni wystawić sobie ocenę”
16 czerwca 2011 | 09:50 | łg Ⓒ Ⓟ
Do zastanowienia nad przygotowaniem do bierzmowania, wydawania świadectw z religii, uczestniczenia uczniów w niedzielnej Mszy świętej oraz obserwowania sytuacji związanej z wprowadzaniem etyki do szkół zachęca w specjalnym liście do katechetów i kapłanów ks. Józef Fijałkowski, wikariusz biskupi ds. katechizacji łódzkiej kurii.
„Katechetyczne podsumowanie roku nie może ograniczyć się tylko do stopni. Powinniśmy przeprowadzić głęboką refleksję nad chrześcijańską formacją naszych wychowanków, nad połączeniem szkoły i parafii, nad realizacją hasła duszpasterskiego w „Komunii z Bogiem”, nad udziałem w niedzielnej Mszy św., nad życiem sakramentalnym naszych uczniów i ich rodzin” – podkreśla w liście „Pro Memoria” ks. Fijałkowski. Jego zdaniem ocenę na zakończenie roku powinni sobie wystawić także sami katecheci i duszpasterze. „A uczynimy to dlatego, aby może zbyt łatwo nie popadać w samozadowolenie, skoro rzeczywistość wokół nas jest tak bardzo niepokojąca i zmuszająca do pokory” – wyjaśnia ks. Fijałkowski.
Wikariusz biskupi ds. katechizacji zwraca też uwagę na kilka problemów, o których rozwiązaniu katecheci powinni pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Jedną z poruszonych kwestii jest wydawanie świadectw z katechezy przedszkolakom, absolwentom szkół podstawowych, uczniom III klasy gimnazjum i maturzystom. „Proszę pamiętać również o wydaniu maturzystom świadectwa ukończenia katechezy przedmałżeńskiej, o ile katecheta taką ze swoimi uczniami przeprowadził. Jeżeli później będziemy wracać do wydanych świadectw np. w kancelarii parafialnej, być może, że rozwiążą się problemy absencji wielu uczniów na katechizacji szkolnej” – podkreśla ks. Fijałkowski.
Problemem jest także kiepskie uczestnictwo dzieci i młodzieży w niedzielnej Mszy świętej. Nie można jednak – zdaniem wikariusza biskupiego – oskarżać o to jedynie uczniów. „Może w naszej katechezie brakuje liturgicznego przygotowania, ukazania wspaniałości misteriów Bożych, które dzieją się w Eucharystii i w znakach sakramentalnych. Dzisiaj same nakazy i napomnienia już nie wystarczają, potrzeba czegoś więcej. Realizując program katechizacji nie można zapominać o tym, w czym widzimy dzisiaj wielki kryzys życia chrześcijańskiego. Nad tym należy się też gruntownie zastanowić” – zauważa ks. Fijałkowski.
Szef wydziału katechetycznego zachęca też do rozpoczynania przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania już w pierwszej klasie gimnazjum. „Szczególnego przemyślenia przez duszpasterzy i katechetów wymaga przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, przyjęcia tego sakramentu oraz praca katechetyczno-duszpasterska po przyjęciu Sakramentu Bierzmowania” – zauważa ks. Fijałkowski. Według niego bowiem „problem coraz bardziej narasta, młodzież odchodzi od Kościoła i nie czuje się zobowiązana do wypełniania złożonych obietnic”.
Wikariusz biskupi ds. katechizacji zwraca również uwagę na „dość gwałtowne wprowadzanie nauczania etyki w szkołach”. „Rodzi ono wiele problemów między innymi dlatego, że młodzież nie jest przez nikogo przygotowana do odpowiedzialnego wyboru” – zwraca uwagę ks. Fijałkowski. Katecheci powinni spokojnie obserwować sytuację w swoich szkołach. „W niektórych wielu uczniów zapisuje się na etykę, a inni rezygnują i z religii i z etyki” – podkreśla duchowny.
Najlepszym podsumowaniem mijającego roku szkolnego będą – według ks. Fijałkowskiego – „Msze św. dziękczynno-przebłagalne, homilie tematyczne przygotowujące również do przeżywania wakacji w wierności Bożym przykazaniom”.
Łódzcy biskupi będą przewodniczyć 21 czerwca takim liturgiom w parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi (ul. Rzgowska 88, godz. 8.30, abp Władysław Ziółek), par. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ruścu (ul. Świerczewskiego 10, godz. 9.00, bp Ireneusz Pękalski) i par. św. Rocha w Drużbicach (godz. 9.00, bp Adam Lepa).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.