Abp Gądecki: Międzynarodowe Targi Poznańskie są znakiem dobra
12 czerwca 2011 | 15:26 | msz Ⓒ Ⓟ
O dobru, jakie dokonuje się dzięki obecności i rozwojowi Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), a także o realizowanej przez nie zasadzie pomocniczości mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, odprawianej z okazji 90. rocznicy powstania w stolicy Wielkopolski instytucji wystawienniczej.
– Międzynarodowe Targi Poznańskie są nie tylko symbolem Poznania, ale i świadectwem tego, że bez dobra nie da się niczego zbudować – mówił metropolita poznański. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przypomniał historię powstania tej instytucji i fakt, że wraz z narodzinami targów w 1921 roku stolica Wielkopolski stała się gospodarzem wielkiego wydarzenia o charakterze krajowym.
Abp Gądecki wskazał na realizowanie przez MTP zasady pomocniczości. Ta ważna w katolickiej nauce społecznej Kościoła forma filozofii społecznej znajduje swoje odzwierciedlenie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. – Targi poznańskie od 90 lat wspierają rozwój człowieka i całego społeczeństwa – zauważył abp Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił też otwartość i pomoc zarządu MTP przy realizacji inicjatyw kościelnych. Podziękował za możliwość spotkania i modlitwy na terenie targów uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé. Przypomniał też ubiegłoroczną wigilię dla ubogich, organizowaną właśnie na terenie targów przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
W poznańskiej katedrze zgromadzili się pracownicy i sympatycy MTP, z prezesem zarządu MTP Andrzejem Byrtem. – Tak, jak Kościół polski towarzyszył ojczyźnie, tak Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą służyć ojczyźnie, respektując dziesięć przykazań – mówił prezes Byrt. Przypomniał, że pracownicy Międzynarodowych Targów Poznańskich starali się dawać przykład dobrej pracy i pomocy potrzebującym, a to co poznańskie, może być też międzynarodowe.
We Mszy św. uczestniczył chór Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, który wykonał Missa Dominicalis Chlondowskiego.
Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą w tym roku jubileusz 90-lecia. Dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną. Powierzchnia targów zajmuje ponad 110 tys. m kw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego.
28 maja 1921 roku otwarto pierwszy Targ Poznański, wzorowany na Targach Lipskich. Na czele Komitetu Wystawy stanął Jarogniew Drwęski, polski patriota niezwykle zasłużony dla Poznania. Początkowo miał on charakter krajowy. Pod koniec lat 20. XX w. zrodziła się idea powołania Powszechnej Wystawy Krajowej, nazywanej PeWuKą. Miała być prezentacją dorobku i osiągnięć odrodzonego państwa polskiego w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. Otwarto ją 16 maja 1929 roku.
Targi reaktywowano po II wojnie światowej, jednak w formule socjalistycznej gospodarki centralnego planowania i likwidacji wolnego rynku. Mimo tego MTP uznawane były za okno na zachodni świat. Dzisiaj należą do czołówki instytucji wystawienniczych w Polsce i w Europie.
Usytuowane na terenie MTP Centrum Kongresowe Poznań to największy obiekt konferencyjny w Polsce. W grudniu 2008 r. odbył się tu światowy szczyt klimatyczny ONZ – COP14 (XIV Konferencja Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu), w którym uczestniczyło ponad 12 tys. gości ze 189 krajów świata.
Natomiast na przełomie 2009/2010 gościły uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, na które przybyło 30 tys. osób z 50 krajów świata.
Obecnie MTP organizują niemal 80 wydarzeń rocznie, a liczba wystawców przekracza 13 tysięcy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.