Jedlińsk: 400-lecie powstania Cechu Szewców Chrześcijańskich
12 czerwca 2011 | 12:54 | rm Ⓒ Ⓟ
400-lecie powstania Cechu Szewców Chrześcijańskich obchodzono w niedzielę w podradomskim Jedlińsku. Mszę świętą w miejscowym kościele celebrował ks. prałat Henryk Ćwiek, proboszcz parafii i wykładowca śpiewu w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, inicjator jubileuszowych obchodów. Patronami szewców są święci Kościoła katolickiego i prawosławnego Kryspin i Kryspinian.
– Do dokumentów potwierdzających rocznicę powstania Cechu Szewców należy rękopis napisany przez ks. Jana Kleczkowskiego proboszcza Jedlińskiego pod tytułem „Dzieje Miasta Jedlińska z 1863 roku. W rękopisie jest zapis o istnieniu i datach powstania 3 cechów, w tym najstarszego cechu szewców z 1611 roku – powiedział ks. Ćwiek.
W ramach obchodów, okolicznościowy referat w Domu Strażaka wygłosił prof. Krzysztof Śmiechowski, wykładowca Politechniki Radomskiej. Przypomniał, że w 1911 roku ks. Jan Wiśniewski, opisując Jedlińsk również pisał o dacie powstania Cechu Szewskiego w 1611 roku.
– Ponadto w 1936 roku obchodzono uroczyście 325. rocznicę powstania Cechu Szewców Chrześcijańskich. Jednocześnie poświęcono sztandar cechu. Uroczystości były niezwykłym wydarzeniem, bowiem na drzewcu sztandaru pojawiły się wówczas 43 gwoździe różnego rodzaju cechów z najbliższych okolic m.in. z Radomia, Białobrzegów, Warki ale również z Warszawy – powiedział prof. Śmiechowski.
Prof. Śmiechowski podkreślił również, że rola jaką odgrywał zawód szewca w działalności cechów zawsze była bardzo ważna. O znaczeniu Cechu Szewców w hierarchii różnych zawodów może świadczyć fakt, że na dyplomie, który był wydany przez Urząd Starszych Zgromadzenia Zjednoczonego w Jedlińsku, będącym świadectwem umiejętności czeladniczych z kunsztu stelmarskiego dla Zygmunta Kozłowskiego z 1927 roku, widniała jako jedna z czterech incenizacji zawodów – sylwetka szewca Jana Kilińskiego.
W uroczystościach uczestniczyli: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, starosta radomski Mirosław Ślifirczyk oraz Kazimierz Klepaczewski, prezydent Polskiej Izby Branży Skórzanej. Współorganizatorem obchodów był Marek Malinowski, właściciel zakładu produkującego obuwie oraz prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Jedlińsku, który wspiera działalność charytatywną na terenie gminy.
Patronami szewców są święci Kościoła katolickiego i prawosławnego Kryspin i Kryspinian. Według tradycji chrześcijańskiej udali się w połowie III wieku z Rzymu do Galii, gdzie w dzisiejszym Soissons zajmowali się szewstwem i zasłużyli się zarówno szerzeniem chrześcijaństwa, jak i uczynkami dobroczynnymi. Za odmowę wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej skazani zostali przez cesarza Maksymiliana na tortury i śmierć.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.