Chęciny: kilka tysięcy osób na imprezie plenerowej u podnóża Góry Zamkowej
11 czerwca 2011 | 18:11 | dziar Ⓒ Ⓟ
Wyjątkowo dużo turystów z całej Polski uczestniczyło dziś w całodziennej imprezie plenerowej przypominającej miejsce Chęcin w historii Polski – uważa ks. Mirosław Kaczmarczyk. Dziekan z Chęcin szacuje, że było ich co najmniej kilka tysięcy a chęciński kościół pw. św. Bartłomieja dawno nie gościł tylu turystów.
Impreza pod hasłem „Historia Państwa Polskiego na przykładzie dziejów Zamku Królewskiego w Chęcinach – wielkie inscenizacje, czyli bezcenne lekcje historii na żywo” – rozpoczęła się od Mszy św.
– To piękne wydarzenie, podczas którego modlimy się, sięgamy do bogatej historii – poprzez spektakle, widowiska, muzykę, śpiew, humor, barwność ówczesnych strojów. Czerpiąc ze skarbca przeszłości, doświadczając dorobku i bogactwa obecnego czasu, módlmy się o świetlaną przyszłość dla mieszkańców miasta i gminy Chęciny – zachęcał w homilii ks. Kaczmarczyk.
Na kościelnych skarpach i u podnóża zamku prezentowano sceny z dawnego życia dworskiego, musztry rycerskie, turnieje, parady konne. Do godziny 23. na scenie plenerowej zaplanowano m.in. występy Majki Jeżowskiej, zespołów „Scandidus”, „Trubadurzy”, „Kakadu” oraz Teatru Ognia.
Żywą lekcją historii okazał się turniej „Poszukiwanie skarbca królowej Bony” oraz widowisko historyczne w wykonaniu aktorów Teatru Scena Kalejdoskop. Powodzeniem cieszyły się warsztaty bębniarskie i szczudlarskie.
Goście tłumnie zwiedzali obóz średniowieczny, gdzie można było postrzelać z łuku czy własnoręcznie przyrządzić ziołową nalewkę. Zorganizowano także turnieje rycerskie w miasteczku, goście mogli się posilić w kuchni obozowe, obejrzeć też pokazy sokolnicze i dawnego rzemiosła oraz szkółkę giermków i dwórek.
Chęciny to miasto i gmina w woj. świętokrzyskim, u podnóża Góry Zamkowej, ok. 15 km od Kielc, obecnie liczy ok. 4,5 tys. mieszkańców.
Wieś była wzmiankowana w 1275 r. A prawa miejskie otrzymała przed 1325 r. Starostwo grodowe, zostało otoczone murami przez króla Kazimierza Wielkiego. Od wieków był tu ośrodek wydobycia miedzi, ołowiu i srebra, od XVI w. do czasów dzisiejszych – wapieni i marmurów, przy dobrze dzisiaj rozwiniętym przemyśle kamieniarskim. Miasteczko było mocno zniszczone podczas najazdu szwedzkiego i rokoszu Zebrzydowskiego. Podczas II wojny światowej w Chęcinach było getto, skąd ok. 4 tys. osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W okolicy działały formacje partyzanckie Armii Krajowej.
W Chęcinach zwiedzić można m.in. Ścieżkę Mnicha, łączącą zabytki sakralne: franciszkański kościół i klasztor, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, klasztor sióstr bernardynek, kościół parafialny z XVII w., zabytkowe figury i kapliczki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.