Bydgoszcz: akcja „Szlakiem ośmiu kropli nadziei”
10 czerwca 2011 | 15:41 | jm Ⓒ Ⓟ
„Szlakiem ośmiu kropli nadziei” – to myśl przewodnia niecodziennej akcji krwiodawstwa, która swoim zasięgiem obejmuje osiem gmin Powiatu Bydgoskiego. Jej pomysłodawcą jest radny powiatu Andrzej Kubiak, na co dzień nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie. Z ramienia Caritas Polska jest też koordynatorem wielu projektów na rzecz osób niepełnosprawnych.
Przedsięwzięcie wystartowało w Nowej Wsi Wielkiej i w sumie obejmie 16 miejscowości powiatu. – Inspiracją do podjęcia tych działań były dla mnie słowa bł. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 roku.
„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”. My ten apel podejmujemy – tłumaczy Andrzej Kubiak.
W Polsce każdego dnia lekarze potrzebują setek litrów krwi do przeszczepów, operacji dla ludzi po wypadkach. Duża stacja krwiodawstwa musi mieć „żelazny zapas” od 700 do 800 jednostek krwi. – Niedawno dla kobiety z krwotokiem po porodzie potrzeba było 30 jednostek krwi i 15 osocza. W innym wypadku do przeszczepu serca u dziecka w ciągu 5 godzin konieczne było zebranie 20 jednostek tego cennego leku. Człowiek powinien zdawać sobie sprawę, jak bardzo można pomóc, nie robiąc tak naprawdę nic ponad ludzkie siły – dodał koordynator akcji.
Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy stanie w sumie w ośmiu gminach powiatu. Działania są często wspierane przez miejscowych proboszczów i odbywają się przy świątyniach. – To dzielenie się cząstką samego siebie. Wpisuje się to w wielkie przykazanie miłości. Dlatego zachęcam do tego, aby sprawę przemodlić, a potem przyjść we wskazane miejsce – zakończył Kubiak.
Krew mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Ostatecznie o przydatności krwi dawcy decyduje wywiad lekarski, wynik wstępnego badania i testy. Do września krwią będzie można podzielić się w Brzozie, Koronowie, Żołędowie, Dobrczu, Mąkowarsku, Dąbrowie Chełmińskiej, Białych Błotach, Łochowie, Kruszynie, Solcu Kujawskim oraz Niemczu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.