Ojciec Pio. Siedem lat ukrytych
08 czerwca 2011 | 07:00 | REKLAMA Wydawnictwo eSPe Ⓒ Ⓟ
O niezwykłym życiu o. Pio napisano wiele. Ciągle jednak istnieją mało znane momenty jego biografii. Najbardziej tajemnicze są niewątpliwie tzw. lata ukryte (1909-1916), które spędził w Pietrelcinie. Donato Calabrese, zbadawszy wszelkie dostępne źródła dotyczące tego fragmentu biografii charyzmatycznego kapucyna, napisał pasjonującą relację, stanowiącą niezwykłe świadectwo tego, jak Bóg prowadził skromnego zakonnika i jak wiele zdziałał w jego życiu.
Wykazał w niej, że to właśnie w „latach ukrytych” o. Pio stał się rzeczywiście „człowiekiem duchowym”.
Włoski kapucyn św. ojciec Pio, mistyk i stygmatyk do dziś pozostaje postacią nie do końca odkrytą. Choć powstało wiele opracowań na jego temat, pozostała wyraźna luka, którą wypełnia książka teologa, pisarza, dziennikarza i doradcy finansowego w jednej osobie. Chodzi o Donato Calabrese, który przyznaje, że spotkał się ze św. ojcem Pio trzy albo cztery razy. Postanowił zająć się niezbadanym okresem życia zakonnika, czyli siedmioma latami jego pobytu w rodzinnej miejscowości Petrelcinie, gdzie młody franciszkanin zostaje wysłany z powodów zdrowotnych. Co ciekawe, właśnie tam, gdzie wszystko się zaczęło, najszybciej dochodzi do siebie.
Dowiadujemy się, że podczas pobytu w Petrelcinie o. Pio doświadcza wielu nadprzyrodzonych łask i zostaje wyposażony przez Boga w dary, którymi będzie służyć do końca swego życia. Tam dojrzewa do kapłaństwa. Kapucyn wyznaje: „schodzę z ołtarza, aby wstąpić na krzyż; schodzę z krzyża, żeby złożyć siebie na ołtarzu”. Opisanie tego okresu „specjalnego nowicjatu” jest nie lada sztuką, bo to co ukryte zawsze w jakieś mierze pozostanie tajemnicą. Calabrese nie zraża się i podejmuje wyzwanie. I o dziwo – moim zdaniem – zwycięża w tej potyczce. Dziennikarz – opierając się na faktach i zapiskach – krok po kroku ukazuje jego życie wewnętrzne i intymną relację z Bogiem. O. Pio nie napisał „Twierdzy wewnętrznej”, ale w tym wyręczył go rodak Donato Calabrese, który od pierwszego spotkania z zakonnikiem był przekonany o jego świętości i postanowił dotrzeć do jej źródła.
W życiu Jezusa lata publicznej działalności stanowią niewielki procent przeżytych przez niego lat na ziemi. To pokazuje, że lata życia ukrytego są bardzo istotne i stanowią silną podstawę dla wszelkiej działalności. Przekonują nas o tym słowa o. Pio skierowane do siostrzenicy Pii Forgione: „Jedź do Petrelciny i tam poukładaj wszystkie sprawy, ponieważ tam był Jezus, wszystko zaszło właśnie tam”. Tam kapucyn staje się sakramentem, otrzymuje stygmaty, dary transwerberacji i bilokacji. Tam też wybiera swojego patrona-męczennika i ulubioną modlitwę. Tam posługuje się obcymi językami, nigdy wcześniej nie ucząc się ich. W rodzinnych stronach po raz pierwszy atakuje go szatan, a kapucyn go pokonuje.
Autor wprowadza czytelnika w zagadnienia dotyczące życia duchowego i wielokrotnie przytacza teksty biblijne, co nie dla wszystkich wydaje się być potrzebne. Jednak dla nie-teologa takie treści mogą spełniać edukacyjną rolę. Książka jest godna polecenia wszystkim, dla których same fakty i statystyki to za mało. Dzięki rzetelnej pracy pisarskiej i dziennikarskiej otrzymujemy „Dzieje duszy” św. ojca Pio i myślę, że nie jest to opinia wyrażona na wyrost.
Marcin Stradowski
Kup książkę z wydawnictwa eSPe »
Autor: Donato Calabrese
Rok 2011
264 strony
Oprawa miękka
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.