Poznań: Zakończyła się Międzynarodowa Konferencja Archiwistów
07 czerwca 2011 | 19:35 | bt Ⓒ Ⓟ
Blisko sto osób z 17 europejskich państw wzięło udział w zakończonej dziś w Poznaniu Międzynarodowej Konferencji Archiwistów. Odbyła się pod hasłem „Dziedzictwo – Przyszłość – Współpraca” z okazji przypadającego 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Obrady, prowadzone w języku polskim i angielskim, odbyły się 7 czerwca w Sali Perłowej Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim, a wzięli w nich udział przede wszystkim archiwiści, m.in. Austrii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Albanii, Rumunii, Węgier oraz z Polski.
Sesję naukową w imieniu metropolity poznańskiego otworzył bp Marek Jędraszewski, który przypomniał, zwłaszcza gościom z zagranicy, że znajdują się w miejscu, o którym bł. Jan Paweł II kilkukrotnie mówił, że „tu zaczęło się chrześcijaństwo w Polsce”. Wyraził też nadzieję, że obrady okażą się owoce nie tylko dla samych archiwistów, ale także dla tych wszystkich, którzy dzięki ich pracy będą mogli lepiej poznawać przeszłość i „odkrywać to, co stanowi o, jak mówią niektórzy, geniuszu i wielkości chrześcijańskiej Europy”.
Międzynarodowa Konferencja Archiwistów, jak wyjaśnił KAI jej współorganizator, ks. Roman Dworacki, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, miała na celu nawiązanie kontaktów i wymianę doświadczeń pomiędzy archiwistami z różnych krajów oraz zaprezentowanie własnych osiągnięć i rozwiązań stosowanych w gromadzeniu, przechowywaniu i udostępnianiu, także w formacie cyfrowym, archiwaliów. Jednocześnie wpisała się ona w obchody przypadającego 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Konferencja była również, jak podkreślił ks. Dworacki, owocem współpracy nawiązanej przed kilku laty przez pracowników Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu z archiwami kościelnymi w Niemczech i Austrii oraz władzami Międzynarodowego Centrum Poszukiwań Archiwalnych – International Centre for Archival Research (ICARUS).
Podczas obrad ideę i działalność Stowarzyszenia ICARUS przedstawił jego dyrektor, dr Thomas Aigner z Austrii. Podkreślił on, że celem tego europejskiego stowarzyszenia jest umożliwienie dostępu do materiałów zgromadzonych w europejskich archiwach za pomocą internetu. W tym celu stworzono m.in. bazę danych o nazwie Monasterium (www.monasterium.net), w której w ciągu ośmiu lat zgromadzono w formie cyfrowej ponad 200 tys. ksiąg będących w posiadaniu archiwów z różnych krajów Europy.
„ICARUS ułatwia również wzajemny kontakt pomiędzy archiwistami z różnych krajów i wymianę informacji pomiędzy nimi i instytucjami naukowymi. Koordynujemy również rozmaite projekty badawcze dotyczące m.in. digitalizacji danych” – wyjaśniał dr Aigner zachęcając archiwistów i instytucje naukowe z Polski i innych krajów europejskich do podjęcia współpracy z reprezentowanym przez siebie stowarzyszeniem.
Prelekcje wygłosili również m.in. Patricia Engel z Austrii, która przybliżyła funkcjonowanie Europejskiego Centrum Badań nad Książką i Konserwacją Papieru oraz Vlatka Lemić z Chorwacji, która zaprezentowała funkcjonujący w archiwach państwowych tego kraju, zgodny z międzynarodowymi standardami, a działający w programie ICARUSnet system ARHINET umożliwiający udostępnianie archiwaliów on-line.
Z kolei wśród prelegentów z Polski znalazł się m.in. Bartosz Kuświk z Poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył działalność archiwalną, wydawniczą i edukacyjną tej instytucji zajmującej się przede wszystkim, w przeciwieństwie do wielu archiwów, nowszym okresem naszej historii.
Natomiast Maciej Zdunek z Archiwum Państwowego w Poznaniu przedstawił osiągnięcia polskich archiwów państwowych w digitalizacji swoich zbiorów i udostępnianiu ich w formie elektronicznej w internecie. Służy do tego, jak wyjaśnił, opracowany w 2009 r. zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA) zgodny ze standardami międzynarodowymi i, co istotne, zawierający również tzw. metadane, czyli szczegółowe opisy prezentowanych jednostek archiwalnych.
Zdunek zaznaczył jednocześnie, że ZoSIA jest systemem wewnątrzarchiwalnym, natomiast zgromadzone w nim w formie cyfrowej dane udostępniane są w internecie na specjalnie stworzonym do tego celu portalu www.szukajwarchiwach.pl. Obecnie zawiera on już ponad 1,2 mln opisów i ponad 2,5 mln skanów, a liczba ta, jak podkreślił Zdunek, wciąż rośnie.
Międzynarodową Konferencję Archiwistów zaoranizowali: ICARUS z Austrii, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.